Polska przystąpi do unijnego porozumienia ws. zakupu szczepionek na koronawirusa? Jest projekt uchwały
Informacja o projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie przystąpienia do porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.
Prace nad projektem rząd uzasadnia trwającą epidemią koronawirusa. „Potrzeba wprowadzenia rozwiązań wynika z obowiązku państwa zwalczania chorób epidemicznych i zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego” – czytamy.
Wśród korzyści wynikających z przystąpienia do porozumienia w projekcie wymienia się wykorzystanie silnej pozycji negocjacyjnej Komisji Europejskiej oraz to, że środki finansowe pochodzić będą z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej (UE).
„Przystąpienie do porozumienia stanowi zabezpieczenie dostępu dla polskiego społeczeństwa do ewentualnej szczepionki przeciw chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2” – zapewniają autorzy projektu.
Negocjacje będzie prowadzić Komisja Europejska
Porozumienie ma być zawarte pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi Unii Europejskiej, które wyrażą chęć, żeby do niego przystąpić. Ostateczna umowa na zakup określonej liczby dawek szczepionki ma być zawierana pomiędzy państwem członkowskim UE a producentem szczepionki.
Jednocześnie, przystępując do porozumienia państwa członkowskie zobowiązują się, ze nie zawrą innej umowy z tym samym producentem na tę szczepionkę niz ta wynegocjowana przez Komisje Europejską. Dostęp do szczepionek ma być oparty na metodzie „klucza populacji”.
Za prace nad projektem odpowiedzialne jest Ministerstwo Zdrowia. Rząd ma przyjąć projekt do końca III kwartału 2020 r.