Nowa lista stref „czerwonych” i „żółtych” w Polsce. W tych powiatach zaostrzono rygor
Ministerstwo Zdrowia co tydzień aktualizuje listę „czerwonych” i „żółtych” stref w Polsce. W ten sposób oznaczane są regiony, gdzie notowanych jest dużo nowych przypadków koronawirusa. Rząd wprowadza na ich terenie szczególnie obostrzenia, dotyczące m.in. ograniczenia liczby osób na weselach czy imprezach masowych, funkcjonowania gastronomii czy hoteli.
Nową listę 19 powiatów poznaliśmy w czwartek 20 sierpnia, a wykaz zaczął obowiązywać dzień później, w piątek 21 sierpnia. Jakie powiaty znalazły się w strefach czerwonej i żółtej?
Powiaty czerwone:
- nowosądecki
- miasto Nowy Sącz
- nowotarski
- wieluński
- rybnicki
- miasto Rybnik
- lipski na Mazowszu – z powodu sporej ilości zakażeń w DPS
Powiaty żółte:
- tatrzański
- pszczyński
- radziejowski
- ostrzeszowski – spadł z czerwonej
- ostrowski – z zielonej
- pajęczański – z zielonej
- łowicki – z zielonej
- przemyski – z zielonej
- jarosławski
- miasto Ruda Śląska
- miasto Żory
- miasto Biała Podlaska
Waldemar Kraska zapowiedział, że jeśli utrzyma się dynamika zachorowań na COVID-19, w następnym tygodniu na listę żółtych powiatów mogą trafić Kraków, Katowice oraz Koszalin, a także powiaty wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.
Żółte i czerwone powiaty – obostrzenia
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. Obowiązuje także nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. W weselach i innych uroczystościach rodzinnych nie może brać udziału więcej niż 50 osób.