Eksplozja Car-bomby na ujawnionym przez Rosjan nagraniu. To największa bomba wodorowa w historii
Z okazji 75-lecia przemysłu atomowego Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej ujawniła ściśle tajny do tej pory film dokumentalny przedstawiający największa w historii eksplozje bomby wodorowej. Do testu Car-bomby doszło w październiku 1961 r. na polecenie przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa.
Eksplozja miała miejsce nad archipelagiem Nowej Ziemi, około 4 kilometry nad ziemią. Eksplozja 27-tonowej bomby wodorowej o mocy odpowiadającej wybuchowi około 50 megaton trotylu
Udostępniony przez Rosatom film dokumentalny ma 40 minut. Na początku materiału widać napis, podkreślający, że film był ściśle tajny. Film pokazuje potężną eksplozję z różnych kątów i odległości, a także ujawnia część informacji dotyczących budowy śmiercionośnej broni. Gigantyczną eksplozję nagrywało sześć ekip filmowych
Zgodnie z informacjami przekazywanymi w filmie, bomba została zrzucona na spadochronie, żeby specjalnie do tego zadania przygotowany ogromny samolot Tupolew Tu-95W, który ją transportował zdążył odlecieć w bezpieczne miejsce przed detonacją. Sam miał być pomalowany specjalną białą farba, która miał go chronić przed promieniowaniem.
Wybuch Car-bomby
W wyniku wybuchu pojawiła się kula ognista o promieniu około 3,5 km niemal dosięgła powierzchni ziemi. Grzyb atomowy miał około 60 km wysokości i 30–40 km średnicy.
Eksplozja całkowicie zniszczyła wszystko w promieniu 35 km. Część skalistych wysepek, w pobliżu których dokonano detonacji, po prostu wyparowało. Sam wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Fala sejsmiczna wywołana wybuchem okrążyła Ziemię trzy razy, a sama eksplozja była widoczna z odległości blisko 900 km. Promieniowanie cieplne było w stanie spowodować oparzenia trzeciego stopnia w odległości 100 km od miejsca eksplozji.
Car-bomba, nie pierwsze car-propaganda Rosjan
Pomimo ogromnej mocy Car-bomba miała bardzo ograniczone zastosowanie militarne. Wynikało to głownie z jej ogromnej wagi, która w rzeczywistości nie pozwalała na jej skuteczne dostarczenie i praktyczne zastosowanie. Dlatego uznaje się, ze Car-bomba miał wyłącznie znaczenie propagandowe oraz w pewnym stopniu badawcze.
Nazwa Car-bomby to nawiązanie do innych propagandowych osiągnięć Rosjan, z których pierwsze pochodzi jeszcze z XVI wieku. Chodzi o Car-puszkę (największą na świecie armatę ładowana od przodu), Car-kołokoł (największy dzwon), czy Car-tanka (ogromny prototypowy pojazd opancerzony).