Holandia zawiesza ekstradycje do Polski. Wątpliwości o niezawisłość polskiego sądownictwa
Decyzja holenderskiego sądu jest związana z postanowieniem z 31 lipca. Wtedy holenderski sąd, przy okazji rozpatrywania sprawy Polaka podejrzanego o przemyt 200 kg narkotyków, skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzy pytania prejudycjalne dotyczące tego, czy w sytuacji stwierdzenia braku niezależności polskiego sądownictwa od władzy należy wstrzymać przekazywanie do Polski osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw.
Zawieszenie ekstradycji
Czwartkowa decyzja została wydana w związku z oczekiwaniem na opinię TSUE. W opublikowanym komunikacie IRK zdecydował, że do czasu uzyskania odpowiedzi tymczasowo zawiesza wydawanie Polsce wszystkich obywateli RP podejrzanych lub skazanych na terytorium Holandii. Sąd w Amsterdamie jest jedynym sądem w Holandii, który ma prawo orzekania w sprawie ekstradycji i wydania cudzoziemskich podejrzanych zamieszkałych w Holandii.
Sąd uznał, że niezależność polskich sądów, a także prawo do rzetelnego procesu, znajduje się pod coraz większą presją od 2017 roku. IRK wskazał na różne wydarzenia polityczne, które „razem wzięte wpływają na niezależność polskich sądów tak mocno, że według IRK nie mogą one już być niezależne od polskiego rządu i polskiego parlamentu”.