Jutro RBN na temat tarczy antyrakietowej
W styczniu rząd Stanów Zjednoczonych wystąpił do Czech i Polski z propozycją rozmów o umieszczeniu stacji radarów i wyrzutni rakiet przechwytujących systemu NMD, nazywanego tarczą antyrakietową. Według amerykańskiej propozycji, w Polsce miałaby zostać ulokowana baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie bazy zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii. W Czechach z kolei powstałaby baza radarowa. Tarcza ma przechwytywać pociski odpalane z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu w kierunku Stanów Zjednoczonych.
Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, projekt tarczy powinien zostać przedyskutowany i realizowany w ramach NATO, a nie jako projekt dwustronny między USA i Polską oraz Czechami. Takie stanowisko Merkel reprezentowała podczas niedawnej wizyty w Polsce.
Po spotkaniu z kanclerz Niemiec prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że przedstawi Radzie Bezpieczeństwa Narodowego argumentację Merkel na rzecz budowy tarczy pod egidą NATO. W zeszłotygodniowym wywiadzie dla TVP1 zaznaczył, że jest gotowy do rozmów o formule tarczy, ponieważ takie rozmowy powinny odbywać się między sojusznikami, ale - jak podkreślił - w obecnej sytuacji bliskie relacje z Stanami Zjednoczonymi są Polsce niezmiernie potrzebne.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski mówił z kolei w piątek, że Polska "nie jest zainteresowana" tym, by projekt tarczy antyrakietowej był realizowany w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Według niego, "tarcza może być ważnym wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa i naszej pozycji międzynarodowej".
W zeszłym tygodniu Polskę odwiedził zastępca Sekretarza Stanu USA Daniel Fried. O tarczy rozmawiał z przedstawicielami władz i opozycji.
Rozmowy na temat amerykańskiego projektu budowy tarczy w ramach samego NATO oraz z Rosją zapowiedział natomiast sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Mają one dotyczyć możliwości związania amerykańskiego systemu przeciwrakietowego z systemem NATO.
RBN jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej opinie nie są wiążące dla głowy państwa.
W skład RBN wchodzą: premier Jarosław Kaczyński, wicepremier Ludwik Dorn, szefowie resortów: obrony - Aleksander Szczygło, MSWiA - Janusz Kaczmarek, spraw zagranicznych - Anna Fotyga, marszałkowie Sejmu - Marek Jurek i Senatu - Bogdan Borusewicz, Władysław Stasiak - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz RBN, a także były premier Kazimierz Marcinkiewicz, były szef MSZ Stefan Meller i były minister obrony narodowej Radosław Sikorski.ab, pap