Macie pytania ws. szkół, egzaminów i nauki zdalnej? MEN zbiorczo odpowiedziało na wiele z nich
Dowiadujemy się m.in., że od 9 do 29 listopada na nauczanie zdalne przeszły szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia. Zawieszone w tym okresie nie będą z kolei szkoły podstawowe specjalne i szkoły ponadpodstawowe specjalne funkcjonujące w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Bez zmian pozostaje nauka w tzw. zerówkach.
Nie mam warunków do nauki zdalnej. Co robić?
Jeżeli uczniowie nie mają warunków do nauki zdalnej, dyrektor szkoły musi zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole, z wykorzystaniem komputerów szkolnych. Szkoła musi zapewnić świetlicę uczniom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. W listopadzie w szkołach nadal mogą odbywać się olimpiady i konkursy przedmiotowe.
Jakie zajęcia można realizować w szkołach?
Dopuszcza się możliwość realizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe lub kształcenie ustawiczne realizują zajęcia w trybie zdalnym. Istnieje możliwość przywrócenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych na ostatnich semestrach. Praktyki zawodowe mogą być prowadzone tylko zdalnie.
Czy nauczyciel może wypożyczyć szkolny sprzęt?
Szkoły mogą wypożyczać nauczycielom sprzęt do nauczania zdalnego. Nauczyciel może skrócić czas trwania lekcji zdalnej, decyduje o tym dyrektor. Tak samo sytuacja wygląda z planem lekcji. Na terenie szkół można organizować konsultacje dla ostatnich klas przygotowujących się do egzaminów.
Dodatkowe zasiłki opiekuńcze oraz szczegóły dotyczące wcześniej przedstawionych kwestii szczegółowo opisane zostały na stronie internetowej ministerstwa.