Co prezydent sądzi o wecie do unijnego budżetu? Współpracownik Dudy komentuje
W poniedziałek 16 listopada Polska i Węgry odrzuciły polityczne porozumienie pomiędzy niemiecką prezydencją a negocjatorami Parlamentu Europejskiego dotyczące mechanizmu warunkowości, łączącego przyznawanie środków z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasady praworządności. Zbigniew Ziobro mówił wcześniej, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami.
Współpracownik Andrzeja Dudy Paweł Mucha powiedział na antenie Polskiego Radia, że Polska popiera wieloletnie ramy finansowe unijny budżet na lata 2021-2027 i towarzyszący mu Program Odbudowy, natomiast negatywnie odnosi się do rozporządzenia, które przewiduje wprowadzenie tzw. mechanizmu praworządności i zakłada zupełną dowolność decyzji, których skutkiem mogłoby być ograniczenie, czy brak wypłaty środków z tego budżetu.
Mucha: Prezydent na pewno wspiera działania polskiego rządu
Zdaniem Pawła Muchy rozporządzenie jest niezgodne z traktatami unijnymi i ustaleniami unijnych szczytów. – Andrzej Duda oczywiście popiera działania polskiego rządu w tej sprawie – popiera ambitny budżet unijny, ale wskazuje, że nie może tutaj być miejsca na dowolne czy arbitralne lub politycznie motywowane decyzje, które mogłyby skutkować ograniczeniem środków dla Polski – dodał wiceszef KPRP.
– Prezydent na pewno wspiera działania polskiego rządu i krytycznie ocenia próby powiązania rzekomych naruszeń czy zagrożeń dla praworządności z budżetem Unii. W dalszych negocjacjach należy osiągnąć taki efekt, żeby stać na gruncie prawodawstwa europejskiego, ale bez mechanizmu warunkowego, który jest obecnie w projekcie rozporządzenia dotyczącego praworządności – podsumował.