Uchwała ws. Jana Pawła II w Senacie. Część polityków głosowała przeciw
W trakcie 20. posiedzenia Senatu izba rozpatrzyła 10 ustaw, jedną odrzuciła a do 4 wprowadziła poprawki. Senatorowie dyskutowali m.in. o ustawie o rezerwach strategicznych; nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz tzw. ustawie covidowej, która zakłada wsparcie dla pracodawców, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów.
Co zawiera uchwała ws. Jana Pawła II?
Z inicjatywy grupy senatorów izba podjęła też uchwałę na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wyrażono w niej „wdzięczność i uznanie dla wszystkich instytucji i osób, które przyczyniły się do upamiętnienia życia i dzieła naszego wielkiego rodaka”. „Niech mijająca 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II będzie przypomnieniem mądrości płynącej z Jego posługi i nauczania” – zaapelowano w uchwale.
Senat napisał w niej, że „papież był niekwestionowanym autorytetem i duchowym przywódcą milionów katolików na całym świecie, a za swe wysiłki na rzecz pokoju oraz wkład w rozwój międzywyznaniowego dialogu i współpracy między narodami był ceniony wśród wyznawców innych religii i osób niewierzących”. „Był też wytrwałym propagatorem godności i wolności jednostki oraz praw narodów do samostanowienia” – dodano.
Senat: Jan Paweł II był zawsze wrażliwy na ludzkie potrzeby i słabości
W dalszej części uchwały przypomniano słowa Jana Pawła II: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, które padły w czerwcu 1979 roku w Warszawie. „Była to swoista zapowiedź przemian demokratycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej” – podkreślili senatorowie.
W opinii polityków „nie można zapomnieć o poparciu papieża dla wejścia Polski do struktur zjednoczonej Europy, wyrażonym w haśle «od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej»”. „Dla katolików stanowił przykład świętości życia, a dla wielu wyznawców innych religii lub niewierzących był inspiracją i ważnym punktem odniesienia. Był zawsze wrażliwy na ludzkie potrzeby i słabości” – ocenili.
Uchwała ws. Jana Pawła II. Jak głosowali senatorowie?
W trakcie głosowania nad uchwałą nie było jednomyślności. Poparło ją 77 senatorów, 8 zagłosowało przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Łącznie za uchwałą głosowało 48 senatorów z PiS, 24 z KO, 2 z PSL-Koalicji Polskiej, 2 z koła Senatorów Niezależnych oraz jeden niezrzeszony. Przeciw opowiedziało się 7 senatorów z KO i jedna senator z Lewicy. Od głosu wstrzymało się 9 senatorów KO i jeden z koła Senatorów Niezależnych. Krytyczni wobec inicjatywy byli:
-
wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka
-
wicemarszałek Bogdan Borusewicz
- Barbara Zdrojewska
- Beata Małecka-Libera
- Robert Dowhan
- Marek Borowski
-
Artur Dunin
- Joanna Sekuła
Od głosu wstrzymali się m.in. Bogdan Zdrojewski, Barbara Borys-Damięcka i Wadim Tyszkiewicz.