Na jakim etapie jest budowa ruchu Trzaskowskiego? „Nie zapowiadałem fajerwerków”
17 października oficjalnie wystartował ruch Wspólna Polska. Rafał Trzaskowski zapowiadał, że będzie to przestrzeń dialogu i współpracy samorządowców, organizacji pozarządowych, ekspertów, ale także polityków i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać. Prezydent Warszawy wspomniał także o powołaniu związku zawodowego - Nowej Solidarności - który miały zrzeszać osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych oraz posiadające własną działalność gospodarczą. Trzaskowski obiecywał profesjonalizację polityki i wyposażenie opozycji w wiedzę oraz instrumenty konieczne do wygrywania wyborów.
Trzaskowski: Nie zapowiadałem nowej partii, tylko ciężką pracę
Od założenia Wspólnej Polski minęły już trzy miesiące i na razie trudno znaleźć większe efekty jego działania. Radio Zet zauważa, że brakuje nawet informacji, czy będzie to twór nieformalny, stowarzyszenie czy fundacja. Na stronie internetowej nie ma żadnej informacji o statucie organizacji, tymczasem od października trwa zbiórka finansów na jej działalność. Pojawiła się za to liczba osób, które zadeklarowały chęć działania. Jest ich dokładnie 18 500. Konkretne nazwiska współpracowników założyciela ruchu nie są jednak znane. W zakładce aktualności widnieją jedynie trzy wpisy, w tym dwa dotyczące październikowej inauguracji.
Rafał Trzaskowski zapewnił na antenie TOK FM, że Wspólna Polska przez cały czas funkcjonuje. - Powołaliśmy struktury regionalne, jak również kilka ważnych inicjatyw, chociażby inicjatywa postulatów do rządu dotyczących tego, jak postępować z epidemią. Przez cały czas konsolidujemy samorządowców. W ramach ruchu podpisaliśmy list do Komisji Europejskiej i innych instytucji europejskich, i przez cały czas przygotowujemy te inicjatywy, o których mówiliśmy - tłumaczył. Polityk dodał, że nie zapowiadał ani nowej partii, ani fajerwerków, tylko ciężką pracę.