„Decyzji, w którym kierunku pójść, na ten moment nie ma”. Rzecznik rządu o aborcji
W środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 roku. Ponad trzy miesiące temu TK uznał, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. W odpowiedzi na taki rozwój wydarzeń w wielu polskich miastach na nowo rozpoczęły się protesty.
Wyrok TK ws. aborcji. Co dalej? Rzecznik rządu komentuje
Rzecznik rządu na antenie TVN24 został zapytany o to, jakie działania zostały podjęte, aby „uregulować kształt ustawy o warunkach przerywania ciąży”.
Czekaliśmy na uzasadnienie wyroku po to, aby wiedzieć, w jakich ramach normatywnych w ogóle możemy się mieścić. W tej chwili to jest bardziej klarownie i czeka nas wszystkich w parlamencie zapewne debata w tym obszarze. Aczkolwiek decyzji, w którym kierunku pójść, jeśli chodzi o regulacje w tym obszarze, na ten moment nie ma – odpowiedział Piotr Müller.
– Wiem, że jest kilka projektów zgłoszonych wokół spraw związanych z ochroną życia i w związku z tym ta debata w Sejmie nas zapewne czeka – powtórzył Piotr Müller. Rzecznik rządu w tym kontekście wymienił projekt zgłoszony pod koniec października 2020 roku przez prezydenta.
W wydanym wówczas oświadczeniu Andrzej Duda zaproponował „nowy kompromis aborcyjny”. Jego zdaniem, dopuszczalna powinna być aborcja z uwagi na wady letalne płodu. Wady takie powodują, że dziecko urodzi się martwe lub obarczone ciężką chorobą lub wadą, prowadzącą bezpośrednio do śmierci dziecka, niezależnie od zastosowanych metod leczenia.