W Egipcie odkryto „zaginione złote miasto”. Ruiny pochodzą sprzed 3 tys. lat
Prace nad wykopaliskami rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. 8 kwietnia dr Zahi Hawass ogłosił odkrycie „zaginionego złotego miasta” niedaleko Doliny Królów w Luksorze. Egipskie miasto było ukryte pod pustynnym piaskiem. Według ekspertów jest to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych od czasów grobu Tutenchamona i zarazem największe starożytne miasto, jakie kiedykolwiek odnaleziono w kraju.
Egipt. Znaleziono 3000-letnie antyczne miasto
Według wstępnych ustaleń miasto ma około 3 tys. lat i zostało zbudowane w czasach panowania faraona Amenhotepa III, jednego z najpotężniejszych egipskich władców, który rządził od 1391 do 1353 roku p.ne. Wykopaliska ujawniły wiele cennych znalezisk archeologicznych, takich jak biżuteria, kolorowa ceramika, amulety ze skarabeusza i cegły mułowe z pieczęciami Amenhotepa III.
Prof. Betsy Brian z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w USA podkreśliła, że odkrycie tego miasta „da naukowcom rzadki wgląd w życie antycznych Egipcjan” w czasach, gdy imperium było najbogatsze. Dr Hawass dodał, że odkryte miasto było w bardzo dobrym stanie - miało niemal kompletne mury i było podzielone na kilka obszarów, w tym dzielnicę administracyjną i mieszkalną.
Egipt. Archeolodzy chcą znaleźć „grobowce pełne skarbów”
Na jego terenie znajdowała się także starożytna piekarni. Z kolei budynki były wypełnione narzędziami wykorzystywanymi w życiu codziennym. - Wiele misji zagranicznych szukało tego miasta i nigdy go nie znalazło - powiedział dr Hawass. Odkrywca antycznego miasta dodał również, że „nadal trwają prace archeologiczne, a jego zespół spodziewa się odkryć nietknięte grobowce pełne skarbów”.