Senat przyjął uchwałę ws. Bodnara. PiS próbowało zerwać kworum
Grupa senatorów zgłosiła projekt uchwały wyrażającej uznanie dla Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara za m.on. stanie na straży prawa i wolności. Pod inicjatywą podpisali się m.in. Marek Borowski, Marcin Bosacki, Stanisław Gawłowski, Tomasz Grodzki, Krzysztof Kwiatkowski, Sławomir Rybicki oraz Wadim Tyszkiewicz.
Co napisano w uchwale ws. Bodnara?
Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższy szacunek i podziękowanie panu Adamowi Bodnarowi za jego wzorową pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar stał i stoi na straży praw i wolności obywatelek i obywateli oraz standardów demokratycznych – napisano w projekcie uchwały.
W dalszej części podkreślono, że „Senat wyraża stanowczy sprzeciw wobec prób odsunięcia Adama Bodnara od pełnienia jego obowiązków zanim zostanie wybrany jego następca”. „To niezgodne z prawem oraz ugruntowaną już tradycją państwową. Usunięcie Rzecznika przed wyborem jego następcy pozbawiłoby obywateli podstawowego wsparcia ze strony urzędu konstytucyjnego” – stwierdzono. Jednocześnie w uchwale Senat zapewnił, że „przy wyborze następcy Adama Bodnara zgodzi się jedynie na kandydata gwarantującego pełnienie urzędu w interesie obywateli i obywatelek a nie partii rządzącej”.
Uchwała ws. Bodnara - głosowanie
Głosowanie w sprawie uchwały odbyło się w środę 14 kwietnia. W głosowaniu brało udział tylko 53 senatorów. Za było 51 (42 z klubu KO, 3 z Koalicji Polskiej, 2 z Lewicy, 1 z ruchu Polska 2050 oraz senatorowie niezależni), przeciw opowiedziało się dwóch polityków z klubu PiS oraz Tadeusz Kopeć oraz Wiesław Dobkowski. Nikt nie zagłosował przeciw przyjęciu uchwały.