Warszawa. Arcybiskup Głódź pozbawiony tytułu honorowego obywatela miasta
Wniosek o odebranie duchownemu honorowego obywatelstwa miasta złożyli radni Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący klubu KO Jarosław Szostakowski wyjaśniał, że w świetle ostatnich wydarzeń tego rodzaju tytuł nie powinien być wiązany z osobą danego arcybiskupa.
– Podejmując decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Sławojowi Leszkowi Głódziowi, Rada Warszawy nie miała pełnej informacji dotyczącej tego kandydata. Po tym, co się ostatnio wydarzyło, uważamy, że należy cofnąć uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa – tłumaczył.
Watykan ukarał abp Głódzia i bp Janiaka
Radny Szostakowski miał na myśli fakt ukarania arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia i byłego ordynariusza diecezji kaliskiej biskupa Edwarda Janiaka przez Stolicę Apostolską. Podstawą okazały się ich zaniedbania w sprawach molestowania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych.
Jako że honorowego obywatelstwa Warszawy nie można odebrać, radni postanowili tak zmienić uchwałę o nadaniu tytułu, by wynikało z niej, że fakt ten nigdy nie miał miejsca. Radni PiS odmówili udziału w głosowaniu. – Nie możemy zgodzić się na niepoważny tryb dyskusji o poważnych sprawach – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura.
Biskup Głódź
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź był związany z Warszawą jako ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. W trakcie swojej kariery był także biskupem polowym Wojska Polskiego oraz arcybiskupem gdańskim. Po decyzji Watykanu musiał zamieszkać poza swoją diecezją. Otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracji religijnej na jej terenie oraz zobowiązanie do wpłaty odpowiedniej pieniężnej na rzecz Fundacji św. Józefa.