Znamy kandydatów na prezesa IPN. Wśród nich dyrektor Muzeum II WŚ i autor głośnej biografii Wałęsy
Do drugiego etapu konkursu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dopuszczono pięciu kandydatów. To:
- dr Adam Buława,
- dr Marek Chrzanowski,
- dr Karol Nawrocki,
- dr Jacek Wiatrowski,
- dr Paweł Zyzak.
Najbardziej znani spośród kandydatów to Karol Nawrocki i Paweł Zyzak. Pierwszy z nich jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, powołanym po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 muzeum Westerplatte.
Z kolei Zyzak to autor kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy, w której autor m.in. zarzucał byłemu prezydentowi, ze miał nieślubnego syna. Zyzak jest też znany z wielu homofobicznych wypowiedzi.
Inni kandydaci to Adam Buława były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, a obecnie radny PiS na warszawskim Żoliborzu, Marek Chrzanowski dyrektor liceum w Puławach, jednego z najstarszych i najlepszych w Polsce oraz Jacek Wiatrowski, prawnik i pasjonat historii lokalnej z Kielc.
Wśród kandydatów nie ma z kolei obecnego prezesa IPN Jarosława Szarka, którego kadencja kończy się w lipcu. Na jego rezygnację z ubiegania się o druga kadencje szefa Instytutu mogła wpłynąć głośna sprawa powołania na p.o. dyrektora oddziału Instytutu we Wrocławiu Tomasza Greniucha, który został skompromitowany przez ujawnianie zdjęć, przedstawiających, jak w przeszłości wielokrotnie hajlował.
Kandydata powołuje Sejm za zgodą Senatu
Publiczne przesłuchanie kandydatów na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się 27 kwietnia 2021 r., o godzinie 11.30. Z powodu epidemii koronawirusa przesłuchanie odbędzie się wyłącznie z udziałem członków Kolegium IPN i kandydatów, ale będzie transmitowane online.
Wskazanego przez Kolegium IPN kandydata ostatecznie powołuje Sejm za zgodą Senatu, czyli tak samo jak w wypadku Rzecznika Praw Obywatelskich. Z tego powodu jest bardzo prawdopodobne, że wybór następcy Szarka nie będzie prosty.