Wyborcy PiS chcą rozpadu Zjednoczonej Prawicy? Ten sondaż nie pozostawia żadnych złudzeń
O tym, że sytuacja pomiędzy koalicjantami w Zjednoczonej Prawicy jest ostatnio napięta, nie trzeba nikogo przekonywać. Politycy Solidarnej Polski nie zamierzają poprzeć wynegocjowanego przez Mateusza Morawieckiego w Brukseli Funduszu Odbudowy. Jarosław Gowin i jego Porozumienie wielokrotnie sceptycznie odnosili się do niektórych inicjatyw PiS.
Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” postanowił sprawdzić, jak wyborcy PiS postrzegają pomysł zerwania koalicji rządzącej. 44 proc. wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego nie chce, aby Zjednoczona Prawica się rozpadła. 15 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie nie chce rozpadu, 29 proc., że raczej nie.
Schreiber: Elektorat oburzony niektórymi działaniami koalicjantów PiS
Jednocześnie 23 proc. popiera takie rozwiązanie, z czego 9 proc. wyborców PiS wskazało, że jest zdecydowanie za, 14 proc. pytanych odpowiedziało „raczej tak”. 33 proc. osób deklarujących chęć oddania głosów na PiS nie ma w tej sprawie jednoznacznej opinii. – Fakt, że aż ponad 20 proc. badanych chciałoby zerwania takiej koalicji, pokazuje, że nasz elektorat jest zaniepokojony albo wręcz oburzony niektórymi działaniami naszych koalicjantów. Ziobro i Gowin powinni to przemyśleć. Zmęczenie narasta także wśród naszych wyborców – ocenił w rozmowie z dziennikiem Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Sondaż. Jakie poparcie dla partii?
Sondaż Pollstera pokazuje, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość startuje w ramach Zjednoczonej Prawicy, to uzyskuje 35,77 proc. głosów. Jeżeli nie towarzyszą mu Solidarna Polska i Porozumienie, to wciąż może liczyć na 33,89 proc. głosów. Ugrupowania Ziobry i Gowina samodzielnie zdobywają odpowiednio 1,63 i 0,95 proc. głosów. Jak widać, koalicjanci PiS-u nie mają najmniejszych szans bez głównego członu Zjednoczonej Prawicy.
W obu wariantach na drugim miejscu plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem powyżej 21 proc. Trzecia jest koalicja Polska z wynikami od 17 do 16 proc. Trzecia Lewica ma 10-9 proc. poparcia, czwarta Konfederacja po 8 proc. W obu wersjach do Sejmu wchodzi też PSL, które ma akurat 5 proc. głosów.