CIR odpowiada na słowa Banasia. „Działania premiera w pełni legalne"
„Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w całości podtrzymuje stanowisko (poparte licznymi opiniami prawnymi) ws. wyborów korespondencyjnych. Działania w zakresie wydanych decyzji były podejmowane zgodnie z prawem” – napisał Piotr Müller na Twitterze. To odpowiedź rzecznika rządu na dzisiejszą konferencję Mariana Banasia, który poinformował, że NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, Jacka Sasina oraz Mariusza Kamińskiego. Na taki krok zdecydowano się po kontroli ws. tzw. wyborów kopertowych.
Wybory kopertowe. Stanowisko CIR
„Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM” – czytamy w treści stanowiska opublikowanego przez CIR. W dalszej jego części podkreślono, że „premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP”.
„Prezes Rady Ministrów w swoich decyzjach ani nie zarządził wyborów prezydenckich, ani nie zarządził w nich trybu głosowania korespondencyjnego. W decyzjach tych Premier jedynie nakazał dwóm przedsiębiorcom publicznym – Poczcie Polskiej oraz Wytwórni Papierów Wartościowych – rozpoczęcie techniczno-organizacyjnego przygotowywania się do głosowania korespondencyjnego” – podano.
Centrum Informacyjne Rządu zaznacza także, że „wydane decyzje nie naruszały ustawowych kompetencji organów wyborczych – Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego". „Zadania tych instytucji nie obejmują przygotowania do głosowania korespondencyjnego. Kodeks wyborczy jasno wskazuje, że te zadania należą do Poczty Polskiej” – podkreślono.
Wybory korespondencyjne. „Działania premiera w pełni legalne"
CIR informuje, że Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze „nie posiadały także kompetencji, aby polecić Poczcie Polskiej rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego”. „Takie uprawnienie posiadał Prezes Rady Ministrów. Art. 11 ust. 2 ustawy covidowej dawał premierowi możliwość wydawania decyzji administracyjnych – poleceń przedsiębiorcom w zakresie przeciwdziałania koronawirusowi, w tym także w sprawach dotyczących wyborów w czasie epidemii” – podano na zakończenie.
Opisywany komunikat CIR opatrzyło następującym tytułem: „Działania premiera i szefa KPRM w związku z wyborami korespondencyjnymi w pełni legalne”.