Wiosna podjęła decyzję o samorozwiązaniu. „Jeszcze będzie przepięknie”
Zgromadzenie ogólne partii Wiosna podjęło niejednomyślną uchwałę o rozwiązaniu ugrupowania. „Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie. #Wiosna 2017-2021” – skomentował poseł Maciej Kopiec.
„Coś się kończy, coś zaczyna! Historia Wiosny dziś dobiegła końca! To był ekscytujący czas i dziękuję Robertowi Biedroniowi oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować! W polityce nie ma jednak próżni, więc witaj Lewico” – napisał z kolei Krzysztof Gawkowski.
Nowa Lewica wspólną partią SLD i Wiosny Roberta Biedronia
Decyzja o rozwiązaniu Wiosny to efekt ustaleń po Konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej z końca 2019 r. Wówczas zdecydowano się na zmianę statutu. Nowe przepisy miały umożliwić połączenie SLD i Wiosny Roberta Biedronia we wspólną partię Nowa Lewica.
W marcu 2021 roku, po ponad rocznej batalii, Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził statut Nowej Lewicy i wydał postanowienie o wpisaniu jej do Ewidencji Partii Politycznych. – Wykonaliśmy jeden z ostatnich kroków do zjednoczenia – mówił w Sejmie Biedroń.
Kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy 9 października
Biedroń razem z Włodzimierzem Czarzastym zapowiedzieli kongres zjednoczeniowy Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na którym mają zostać wybrane nowe władze. Biedroń tłumaczył, że termin będzie uzależniony od pandemii koronawirusa. Pod koniec maja zdradził, że będzie to 9 października.
Na kongresie ma zostać przedstawiony nowy program Nowej Lewicy. Politycy Wiosny wstąpią w szeregi Sojuszu. Obie partie będą tworzyły osobne frakcje. Na poziomie ogólnopolskim i wojewódzkim będzie po dwóch współprzewodniczących zgodnie z parytetem 50/50.