Wybór nowego RPO. Senat podjął decyzję w sprawie Lidii Staroń
We wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Od tamtej pory w sprawie wyboru następcy Bodnara trwa parlamentarny pat, a Bodnar sprawuje funkcję dalej, gdyż nie ma go kto zastąpić. O stanowisko bezskutecznie ubiegali się m.in. popierana przez organizacje społeczne Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
15 czerwca parlament podjął kolejną próbę wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm rozpatrywał dwie kandydatury na następcę Adama Bodnara. O urząd Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegał się popierany przez opozycję dr hab. Marcin Wiącek oraz senator Lidia Staroń, zaproponowana przez PiS. Głosami 231 do 222 posłowie zdecydowali, że nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich będzie kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Aby objąć urząd, potrzebne jest jeszcze poparcie Senatu.
Lidia Staroń na RPO - jak głosował senat?
Senatorowie pochylili się na wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich w piątek 18 czerwca. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła burzliwa debata. Ostatecznie zgodnie z decyzją Senatu Lidia Staroń nie zastąpi Adama Bodnara na stanowisku RPO. Przeciwko tej kandydaturze opowiedziało się 51 senatorów, poparło ją 45, a 3 senatorów wstrzymało się od głosu.
Co dalej z urzędem RPO?
Wyrok TK jednoznacznie wskazuje, że dalsze sprawowanie urzędu przez Adama Bodnara, któremu zakończyła się kadencja we wrześniu ubiegłego roku, jest niezgodne z prawem. To, że kandydatura Lidii Staroń przepadła w Senacie może oznaczać, że konieczne będzie wyznaczenie komisarza, który będzie tymczasowo pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.