Co z odbudową Pałacu Saskiego? Senat podjął decyzję
Na początku lipca prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnej uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej. Spotykamy się w sprawie inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych– oznajmił zebranym prezydent.
Odbudowa Pałacu Saskiego? Senat podjął decyzję
W piątek 23 lipca Sejm przegłosował ustawę dotyczącą odbudowy m.in. Pałacu Saskiego. Za jej uchwaleniem głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, a 35 wstrzymało się od głosu. Po dwóch tygodniach odbyło się głosowanie w tej sprawie w Senacie. Wyższa izba polskiego parlamentu przyjęła ustawę „o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie z poprawkami”.
Za opowiedziało się 49 polityków, przeciwko było 34, a 15 wstrzymało się od głosu. Większość wprowadzonych poprawek ma charakter techniczno-legislacyjny. Jedna z korekt merytorycznych zakłada, że Rada Odbudowy będzie liczyła 11, a nie 10 członków. Swojego kandydata do niej będzie mógł zgłaszać marszałek Senatu – informuje businessinsider.pl. Po przyjęciu ustawy z poprawkami przez Senat wróci ona do Sejmu.