Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Koniec koalicji z PiS
Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu doszło do spotkania Zarządu Krajowego Porozumienia. Kierownictwo Partii Jarosława Gowina obradowało nad przyszłością formacji w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki zawnioskował o odwołanie wicepremiera i szefa MRPiT Jarosława Gowina.
Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę
Na kilka minut przed godz. 9 wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek ogłosił, co postanowił Zarząd Krajowy partii.
„Decyzją Zarządu Krajowego, Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS oraz utworzą koło parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina” – napisał na Twitterze Strzeżek.
Wyjście Porozumienia z koalicji oznacza, że klub PiS (w którym są posłowie i posłanki Solidarnej Polski, partii Gowina oraz Prawa i Sprawiedliwości) traci formalną większość w Sejmie. Według aktualnych danych na temat przynależności poszczególnych parlamentarzystów Porozumienie ma dwoje posłów poza klubem PiS (Monika Pawłowska i Andrzej Sośnierz) oraz 11 posłów. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy wyjdą z klubu PiS.
Co z samorządowcami po wyjściu Porozumienia z ZP? Są pierwsze dymisje wiceministrów
Na razie nie wiadomo, jak będzie przebiegał rozbrat Porozumienia z koalicjantami z ZP, czyli Solidarną Polską i Prawem i Sprawiedliwością. Zjednoczona Prawica razem szła też do wyborów samorządowych, a jej wspólni kandydaci tworzą obecnie różne koalicje w sejmikach wojewódzkich etc.
Tuż po ogłoszeniu wyjścia Porozumienia z koalicji Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, ogłosił na konferencji prasowej, że podaje się do dymisji.