Rusza protest medyków. „Będziemy stacjonować w Białym miasteczku 2.0 do spełnienia postulatów”
– W tym momencie nic nam nie pozostało – tłumaczył przedstawiciel medyków. Jak podkreślił, w proteście najważniejsze są „postulaty i pacjenci”. – Najważniejsza jest publiczna ochrona zdrowia, która kona. Istnieje nas tylko i wyłącznie spełnienie naszych postulatów, żeby status polskiego pacjenta poprawił się, bo w tej chwili na pewno jest fatalnie – mówił Wojciech Szaraniec. Pytany o zaproszenie na wtorkowe spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, lekarz przypomniał, że dziś przedstawiciele protestujących mieli spotkać się z premierem, ale do rozmowy nie doszło. – Zostaliśmy oszukani – wskazał.
Niedzielski: Chodzi o eskalowanie konfliktu
W piątek 10 września przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia mieli spotkać się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Ten drugi nie przyszedł jednak na spotkanie. „Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki niestety znów nas zawiedli” – pisali medycy na swoich profilach społecznościowych.
Swoje stanowisko przedstawił też szef resortu zdrowia. W centrum Dialog oskarżył strajkujących o nieczyste intencje. – Zaprosiłem przedstawicieli Komitetu, żeby porozmawiać na roboczo o wszystkich ich postulatach, ale okazało się, że nie chodzi o rozmowę, a o eskalowanie konfliktu – komentował minister.
Adam Niedzielski dodawał też, że nie wyklucza kolejnych spotkań z protestującymi. „Chcemy doprecyzować żądania Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Rozmowy z Premierem są zaplanowane, ale potrzeba odrobiny dobrej woli” – mówił polityk.
Protest medyków
Na sobotę 10 września o godzinie 12:00 planowane jest rozpoczęcie w Warszawie ogólnopolskiego protestu przedstawicieli zawodów medycznych. „Zapraszamy na 12.00 na pl. Krasińskich w Warszawie. Protest oraz białe miasteczko 2.0 się odbędą” – informowali przywódcy strajku, dodając hasztag #OstatniGasiSwiatlo.
Postulaty medyków
W czwartek wieczorem do Ministerstwa Zdrowia trafiło osiem spisanych postulatów Komitetu Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia. Dotyczą one m.in. zmian wynagrodzenia, zwiększenia zatrudnienia pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego, zapewnienia przedstawicielom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego czy wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
Czym jest „białe miasteczko 2.0?”
„Białe miasteczko 2.0”, które ma w sobotę stanąć w Warszawie, to nawiązanie do białego miasteczka z 2007 roku, które przez blisko miesiąc funkcjonowało przed Kancelarią Premiera podczas protestu pielęgniarek i położnych. Wówczas założono je spontanicznie po tym, jak ówczesny premier Jarosław Kaczyński nie spotkał się z demonstrantami.