Komisja bankowa wznowiła prace
Jak poinformował wiceprzewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL), na następnym posiedzeniu komisji 7 maja br. zostanie przesłuchany Józef Oleksy.
Zdaniem przewodniczącego komisji Artura Zawiszy (PiS), Oleksy "ma należeć do grupy świadków przekrojowych", ponieważ posiada ogólną wiedzą na temat działań w sektorze bankowym. Potwierdzeniem tej tezy są - według Zawiszy - informacje ujawnione podczas rozmowy z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym.
"Jeśli byśmy powoływali na świadka pana premiera Oleksego, to jestem przekonany, że warto sięgnąć po innych premierów (...) Mniej więcej od premier Suchockiej do Jarosława Kaczyńskiego" - mówił Sawicki.
Wśród świadków znajdą się m.in. przedstawiciele obecnego rządu. Taki wniosek złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL), wnosząc o przesłuchanie: Sławomira Skrzypka, Wojciecha Kwaśniaka, Stanisława Kluzy, Wojciecha Jasińskiego, Zbigniewa Ziobry, Zyty Gilowskiej, Mirosława Sekuły, Marka Niechciały, Ewy Kaweckiej-Włodarczak, Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Wassermanna, Mariusza Kamińskiego.
O kolejności przesłuchań zdecyduje prezydium komisji.
Zawisza uważa, że nadzwyczajnej uwagi komisji wymagają zagadnienia związane z prywatyzacją banku Pekao SA i jego fuzja z BPH. Poseł zaproponował, aby komisja zajęła się także prywatyzacją Banku Handlowego. Na wniosek Adama Hofmana (PiS) komisja zbada powstanie i funkcjonowanie Banku Inicjatyw Gospodarczych (BIG).
Wiceprzewodniczący komisji Waldemar Nowakowski (Samoobrona) zaproponował zbadanie wątku związanego z zakupem przez grupę AIB Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA i Banku Zachodniego SA.
Szymon Pawłowski (LPR) zgłosił wniosek o zbadanie przekształceń w Banku Gospodarki Żywnościowej. Innym wątkiem zaproponowanym przez niego są okoliczności utworzenia Polskiego Banku Rozwoju (PBR), połączenia PBR z Bankiem Rozwoju Eksportu (BRE) oraz przekształceń kapitałowych w samym BRE.
Komisja na wniosek Sawickiego zajmie się także prywatyzacją Banku Śląskiego. Na wniosek Andrzeja Dery (PiS), posłowie zbadają prywatyzację Banku Turystyki, a także sprzedaż Polskiego Banku Inwestycyjnego.
Komisja wznowiła swoją działalność po półrocznej przerwie. We wrześniu ub.r. przerwała prace po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zakwestionował uchwałę o jej powołaniu. Teraz posłowie przystąpili do pracy na mocy nowej uchwały, którą Platforma Obywatelska w poniedziałek zaskarżyła do Trybunału.
W posiedzeniu komisji nie uczestniczyli posłowie PO i SLD. Uznali bowiem, że zakres jej prac jest niezgody z Konstytucją. Będą czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
Nowakowski przypomniał, że - zgodnie z orzeczeniem TK - przed komisją nie może być przesłuchiwany prezes NBP; jednak propozycja przesłuchania obecnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka została przyjęta.
W trakcie posiedzenia komisji do grona jej członków dołączył Jacek Kościelniak (PiS), który początkowo miał nie uczestniczyć w obradach ze względu na to, że jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kościelniaka miała zastąpić Barbara Bubula (PiS). Jak powiedział Zawisza, Kościelniak może uczestniczyć w posiedzeniach, dopóki komisja formalnie nie dokona zmiany w swoim składzie.
Nowakowski zaproponował by powstał portal internetowy poświęcony pracom komisji. "Zamysł stworzenia strony byłby elementem, który pomógłby pracom komisji" - argumentował.
pap, ss