"Polska - fałszujący głos w Europie"
Odnosząc się do lustracji, Romano - jeden z najbardziej uznanych komentatorów międzynarodowych, były ambasador Włoch w Moskwie - wyraził zdumienie tym, że "kraj tak żarliwie demokratyczny wprowadził teraz, prawie dwadzieścia lat po upadku muru, policyjne metody". Ustawę lustracyjną nazwał zaś "mściwą".
Lustracja w opinii Sergio Romano to jeden z "wielu negatywnych sygnałów płynących z Polski w ostatnim czasie". Jako inne wymienił porozumienie między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej, które nazwał "potrójnym nietaktem".
Zdaniem komentatora gazety, jest to "nietakt wobec Rosji, która ma kilka uzasadnionych powodów, by czuć się zagrożona przez tę inicjatywę".
To także - według Romano - "nietakt wobec NATO, z którym nie była ona (inicjatywa tarczy - PAP) w ogóle konsultowana". To wreszcie, twierdzi publicysta, "nietakt wobec Unii Europejskiej, gdyż nie bierze się pod uwagę reperkusji tej inicjatywy dla bezpieczeństwa całego kontynentu".
Kolejnym negatywnym sygnałem z Polski jest według "Corriere della Sera" stanowisko władz w Warszawie wobec konstytucji europejskiej, zwłaszcza zaś wobec systemu głosowania w Unii. "Lech i Jarosław Kaczyńscy wolą absurdalny system z Traktatu Nicejskiego" - dodaje mediolański dziennik.
W konkluzji tekstu podkreśla się, że "takie postępowanie pokazuje, jak mało interesuje Polskę dobre funkcjonowanie Unii".
ab, pap