Polska nie potrzebuje pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Kontrowersyjny pomysł Kowalskiego
Politycy Solidarnej Polski od wielu miesięcy prezentują mocno antyunijny kurs. Współpracownicy Zbigniewa Ziobro wielokrotnie wypowiadali się negatywnie o działaniach Unii Europejskiej i namawiali premiera do twardej polityki wobec instytucji UE. To właśnie koalicjanci PiS najbardziej naciskali na Mateusza Morawieckiego, aby nie wyraził zgody na uchwalenie tzw. mechanizmu warunkowości.
Janusz Kowalski i antyunijna inicjatywa
Jednym z największych krytyków Unii Europejskiej jest Janusz Kowalski. To właśnie ten poseł domagał się zawetowania unijnego budżetu i grzmiał w mediach, że Niemcy chcą nam odebrać część suwerenności. Tym razem były wiceminister aktywów państwowych poszedł o krok dalej. Polityk poinformował w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że bada prawne możliwości cofnięcia ratyfikacji Funduszu Odbudowy. – Przestrzegaliśmy przed tym głosowaniem i oddaniem suwerenności za obietnicę pożyczki. Skoro UE nie chce nam dać pieniędzy, to powinniśmy odzyskać część suwerenności – stwierdził polityk.
Janusz Kowalski tłumaczył, że Polska ma możliwość wypowiadania w określonym trybie umów międzynarodowych, a tak trzeba traktować ratyfikację FO. – W sytuacji, gdy jesteśmy skrajnie szantażowani, trzeba szukać dróg wyjścia – dodał. Parlamentarzysta podkreślił, że jest to jego własna inicjatywa, która nie była na razie konsultowana z Jarosławem Kaczyńskim oraz pozostałymi politykami Prawa i Sprawiedliwości. – Jestem przekonany, że wszyscy dzisiaj wyciągniemy wnioski, że jakikolwiek dialog z Brukselą jest nam niepotrzebny – podsumował.
Ratyfikacja Funduszu Odbudowy
Fundusz Odbudowy został ratyfikowany na początku maja 2021 roku. Za jego przyjęciem głosowali politycy PiS, Lewicy oraz PSL a posłowie KO wstrzymali się od głosu. Polskie władze złożyły do unijnych instytucji Krajowy Plan Odbudowy. Dopóki nie zostanie on przyjęty przez Komisję Europejską, nie ma możliwości, aby nasz kraj otrzymał blisko 58 mld euro z Funduszu Odbudowy.