Szczegóły z ustawy o obronie ojczyzny. Nowe rodzaje służby wojskowej
Dodano:
Nowy system rekrutacji do Sił Zbrojnych, zresztą uproszczony, a do tego nowe rodzaje służby wojskowej. MON planuje spore zmiany, a szczegóły przedstawił minister Mariusz Błaszczak.
We wtorek 26 października minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w towarzystwie wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaprezentował założenia ustawy o obronie ojczyzny, która zakłada znowelizowanie 14 aktów prawnych dotyczących Sił Zbrojnych RP.
Błaszczak sporo opowiadał o systemie zachęt, które mają sprawić, że więcej osób zdecyduje się na służbę w wojsku. Przedstawił nawet proponowane, nowe i uproszczone zasady:
- Najpierw ma odbywać się kwalifikacja wojskowa organizowana przez MON,
- Następnie kandydat ma aplikować do służby i przejść procedury rekrutacyjne,
- Później kandydat/kandydatka ma być powołany/powołana do dobrowolnej służby wojskowej na 28 dni, a po takim szkoleniu – złoży przysięgę. W tym okresie przysługuje uposażenie około 4400 zł brutto.
- Na koniec rekruci mają przechodzić 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne (uposażenie również ma wynosić 4400 zł brutto).
Ustawa o obronie ojczyzny z nowymi rodzajami służby wojskowej
W trakcie prezentacji Błaszczak wyszczególnił też planowane zmiany w rodzajach służby wojskowej. W nowej wersji ma ich być cztery:
- Zawodowa
- (obejmująca żołnierzy zawodowych, podchorążych)
- Zasadnicza
- (obejmująca osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne, osoby powołane na ćwiczenia obowiązkowe lub dobrowolne, osoby zmobilizowane)
- Terytorialna
- (obejmująca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej)
- Rezerwowa
- (obejmująca osoby po przeszkoleniu wojskowym i przysiędze, osoby po kwalifikacji wojskowej, dzielona na „pasywną” i „aktywną”).
Źródło:
WPROST.pl