Duda: TSUE nie ma prawa orzekać, bo zawiesiłem jego działalność
Polska może ponieść ogromne koszty niedostosowania się do decyzji TSUE. Unijny trybunał nałożył na nasz kraj kolejną karę finansową. Tym razem chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Zdaniem szefa Solidarności kara nałożona przez TSUE jest nieważna. Dlaczego?
Na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda stwierdził, że 22 października w trybie zabezpieczającym jednoosobowo zawiesił działalność trybunału. „Do tego czasu Trybunał nie ma prawa orzekać” - podkreślił związkowiec dodając, że „będzie musiał rozważyć sankcje w postaci dziennej kary za niepodporządkowanie się postanowieniu zabezpieczającemu”.
Duda zawiesił TSUE?
Mówiąc o jednoosobowym zawieszeniu działalności TSUE Piotr Duda nawiązał do protestu związkowców w obronie kopalni w Turowie, który zorganizowano w Luksemburgu przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE. Szef Solidarności przekazał wówczas postanowienie o zawieszeniu działalności Trybunału do czasu rozstrzygnięcia legalności jego funkcjonowania przez Krajowy Zjazd Delegatów związku. Posiedzenie jest planowane na maj przyszłego roku.
TSUE nakłada na Polskę milionowe kary
W wydanym 27 października postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty okresowej kary w wysokości miliona euro dziennie. Kara będzie liczona od dnia doręczenia naszemu krajowi tego postanowienia do dnia, w którym Polska wypełni zobowiązania wynikające z połowy lipca 2021 roku.
TSUE podkreślił m.in., że „poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii Europejskiej oraz wartości, na których opiera się UE, w szczególności wartości państwa prawnego”. Trybunał domaga się od Polski zawieszenia prac Izby Dyscyplinarnej.