Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rada Bezpieczeństwa ONZ reaguje
Po czwartkowym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała komunikat, w którym potępia reżim Łukaszenki i deklaruje wsparcie dla dotkniętych jego działaniami krajów Unii Europejskiej.
„Potępiamy zorganizowaną instrumentalizację ludzi, których życie i dobrobyt zostały zagrożone dla celów politycznych przez Białoruś, żeby zdestabilizować sąsiednie kraje i zewnętrzne granice Unii Europejskiej oraz odwrócić uwagę od łamania praw człowieka we własnym państwie” – czytamy w dokumencie.
„Ta taktyka jest nie do zaakceptowania i woła o mocną międzynarodową reakcję i współpracę, by zatrzymać odpowiedzialną za nią Białoruś” – czytamy w dokumencie. Rada Bezpieczeństwa ONZ wskazuje, że sytuacja na wschodniej granicy UE dowodzi tego, jak Łukaszenka stał się „zagrożeniem dla stabilności regionu”.
„Wzywamy władze Białorusi do zaprzestania tych nieludzkich działań i nienarażania życia ludzi na niebezpieczeństwo” – apelują sygnatariusze.
Solidarność z Polską i Litwą
Rada Bezpieczeństwa ONZ domaga się też dopuszczenia na granicę organizacji, które mogą nieść pomoc humanitarną migrantom.
Białoruskie władze muszą zrozumieć, że wywieranie na Unii Europejskiej takiej presji, przez cyniczną instrumentalizację migrantów, nie zakończy się sukcesem – czytamy.
„Wspólnie wyrażamy solidarność z Polską i Litwą i jesteśmy gotowi do dyskusji o dalszych środkach, które możemy podjąć, żeby wesprzeć (te kraje – red.) i uderzyć w tych, którzy są zaangażowani w działania reżimu Łukaszenki ułatwiając nielegalne przekraczanie zewnętrznych granic Unii Europejskiej” – deklarują członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapewniają też o pełnej determinacji do ochrony Unii Europejskiej przed „tymi hybrydowymi operacjami białoruskich władz”.
Apel do krajów pochodzenia migrantów
„Wzywamy do współpracy wszystkie kraje, z których pochodzą bądź przez które przejeżdżają (migranci – red.), aby ostrzegały swoich obywateli przed wpadnięciem w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze”.
ONZ wyraża też ubolewanie z powodu położenia, w którym znaleźli się migranci i wzywa Białoruś do udzielenia im pomocy. W oświadczeniu podkreślono wagę zapobiegania kryzysowi humanitarnemu i konieczność zagwarantowania migrantom „bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia”.