Wspólna inicjatywa ministrów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Austrii. „W celu uniknięcia tragedii i zapobieżenia kryzysowi…”
„My, Ministrowie Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, pragniemy zwrócić uwagę na bardzo niepokojącą sytuację migrantów w Republice Białorusi” – w ten sposób rozpoczyna się list skierowany do organizacji międzynarodowych i pozarządowych.
„Sytuacja ta jest sztucznie kreowana przez białoruski reżim w celu wywarcia presji politycznej na UE i jej państwa członkowskie. W ostatnich miesiącach władze białoruskie zachęcały obywateli państw trzecich do przyjazdu na Białoruś, wydawały im wizy turystyczne, sprowadzały ich w pobliże granicy Białorusi z Unią Europejską i zmuszały ich do nielegalnego przekraczania granicy i przechodzenia na terytorium Łotwy, Litwy i Polski” – czytamy. Szefowie MSW wyrażają „w związku z tym głębokie zaniepokojenie i potępiają instrumentalizację migracji i wykorzystywanie istot ludzkich z pobudek politycznych przez władze białoruskie”.
Kryzysy na granicy. List ministrów Estonii, Łotwy, Litwy i Polski
W dalszej części dokumentu, który został udostępniony w języku polskim i angielskim, ministrowie zwracają się do organizacji międzynarodowych i pozarządowych z prośbą o aktywne włączenie się w rozwiązywanie napiętej sytuacji na zewnętrznej granicy UE.
„W celu uniknięcia tragedii i zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu na terytorium Białorusi, wzywamy Państwa do podjęcia współpracy z władzami białoruskimi i innymi zainteresowanymi stronami w celu zorganizowania pomocy humanitarnej i medycznej dla osób, których przyjazd na terytorium tego kraju został zorganizowany przez białoruskie władze” – czytamy.
„Konieczne jest, aby organizacje międzynarodowe i pozarządowe pomogły migrantom w powrocie do ich krajów pochodzenia, udzieliły im niezbędnej pomocy i podjęły aktywne działania w celu zapobieżenia napływowi nielegalnych migrantów przez wschodnią granicę UE” – podano dalej. List został skierowany do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Lekarzy Bez Granic.