NA ŻYWO: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Najnowsze informacje
Granica polsko-białoruska - najważniejsze informacje
W rejonie Kuźnicy Białostockiej nadal pozostaje wielu migrantów, którzy co pewien czas podejmują próby sforsowania tymczasowego płotu postawionego na granicy. Podobnie jest na innych odcinkach wschodniej granicy Polski.
W pobliżu Kuźnicy w nocy w czwartek 11 listopada białoruskie wojsko usiłowało wepchnąć do Polski około 35 osób– głównie kobiety i dzieci. Straż Graniczna informuje, że 12 listopada odnotowano łącznie 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Zabezpieczeń strzegą żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. Aleksander Łukaszenka zwrócił się do MON Rosji o wysłanie żołnierzy na granice Białorusii pomoc w patrolach. 11 listopada późnym wieczorem głos w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zabrała Rada Bezpieczeństwa ONZ, która potępiła reżim Aleksandra Łukaszenki i zapewniła o solidarności z państwami ze wschodniej ściany Unii Europejskiej.
Granica polsko-białoruska - co się dzieje?
Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnym ruchu Polski w związku z kryzysem inspirowanym przez reżim Łukaszenki. „Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii” – przekazał szef MON
Według nieoficjalnych doniesień niedaleko białoruskiej miejscowości Hoża w pobliżu granicy z Polską doszło do wypadku, w którym zginęli dwaj rosyjscy żołnierze
Szef MON na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą omówił aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Mariusz Błaszczak określił ją jako „napiętą”
Wspólna inicjatywa ministrów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. Politycy zwrócili się do organizacji międzynarodowych i pozarządowych z prośbą o aktywne włączenie się w rozwiązywanie kryzysowej sytuacji na zewnętrznej granicy UE.