Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Dziś rozprawa
Trybunał Konstytucyjny o Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
Ziobro zainicjował postępowanie przez TK w związku z majowym wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie XeroFlor. ETPCz stwierdził wówczas, że Polska naruszyła prawo, bo orzeczenie wydał Mariusz Muszyński, czyli tzw. sędzia dubler, mianowany do TK w miejsce innego sędziego wcześniej wybranego przez Sejm. Zdaniem prokuratora generalnego, ETPCz nie ma prawa oceniać legalności wyboru sędziów TK. „Działanie i kształt TK nie mogą być kontrolowane przez organ zewnętrzny” – stwierdził we wniosku.
Opinia RPO
Z kolei w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka „wniosek Zbigniewa Ziobry sprzeciwia się międzynarodowym zobowiązaniom Polski i zagraża skuteczności orzeczeń Trybunału w Strasburgu. Osłabia tym samym ochronę obywateli polskich, wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”. „Niezrozumiałe jest, dlaczego prokurator generalny twierdzi, że postępowanie przed TK nie musi spełniać wymogów rzetelnego procesu. Organ mający stać na straży Konstytucji w pierwszym rzędzie powinien spełniać te wymogi” – napisał w opinii RPO.
TK rozpozna sprawę w składzie pięcioosobowym, któremu będzie przewodniczyć prezes TK Julia Przyłębska. Pozostali sędziowie zostali wybrani przez PiS.