Niemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych przeciwko COVID-19
Ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych ogłosiła ustępująca ze stanowiska kanclerza Angela Merkel, ale w rozmowach dotyczących tego ruchu brali udział też jej następca Olaf Scholz i szefowie poszczególnych krajów związkowych. Jak wylicza CNN, osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi nie będą miały wstępu do sklepów (dalej będą mogły wchodzić do sklepów spożywczych czy aptek, ogólnie: sklepów z artykułami codziennego użytku), restauracji czy miejsc kultury, takich jak galerie, kina czy teatry.
Decyzja zapadła w czwartek 2 grudnia, a Merkel uzasadniała ją, mówiąc, że „sytuacja w kraju jest poważna” i stąd takie zdecydowane kroki. Oficjalne dane z Niemiec mówią o 68,7 proc. w pełni zaszczepionych osobach (rząd polskiego zachodniego sąsiada mierzy w wyszczepienie rzędu 75 proc.).
Niemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych. Kolejne kroki w lutym 2022 r.
Jak zapowiedziała Angela Merkel, na tej decyzji o lockdownie dla niezaszczepionych zapewne nie zakończą się działania niemieckiego rządu w walce z pandemią. Według planów w najbliższym czasie Bundestag miałby zająć się możliwością wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. Potencjalny termin wejścia w życie tego obowiązku to luty 2022 roku.
Zgodnie z ustaleniami rządu i krajów związkowych w kraju ma obowiązywać zasada 2G:
- kina, teatry, restauracje i inne obiekty są dostępne tylko dla ozdrowieńców i zaszczepionych (zasada 2G),
- ewentualnie (zasada 2G-plus) dopuszczalny jest aktualny test na obecność koronawirusa.
Niemcy zaostrzają też ogólnokrajowe restrykcje:
- podczas imprez wewnątrz budynku może być 50 osób, 200 na zewnątrz (obowiązuje zasada 2G);
- stadiony mogą być zapełnione od 30 do 50 proc. (zasada 2G lub 2G-plus).