Sejm wybrał siedmiu członków Kolegium IPN
Sejm wybiera 7 z 11 członków Kolegium; 2 - Senat, pozostałych dwóch wskazuje prezydent.
W głosowaniu wzięło udział 380 posłów, a większość bezwzględna wyniosła 191 głosów.
Na członków Kolegium IPN Sejm wybrał: prof. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego, z rekomendacji PiS) - 210 głosów, dr. Sławomira Radonia (w przeszłości zasiadał już w Kolegium, z rekomendacji PiS) - 206 głosów, dra Mieczysława Rybę (wykładowcę KUL oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zgłoszony przez LPR i Samoobronę) - 206 głosów, Jacka Niemira (wiceszefa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, zgłoszony przez kluby LPR i Samoobrony) - 197 głosów, prof. Bogusława Polaka (historyk z Politechniki Koszalińskiej, zgłoszony przez Samoobronę i LPR) - 197 głosów, prof. Jana Drausa (zasiadał w przeszłości w Kolegium, z rekomendacji PiS) - 196 głosów oraz prof. Andrzeja Paczkowskiego (członek Kolegium, zgłoszony przez PO) - 192 głosy.
Wymaganej liczby głosów nie otrzymał: dr. Jacek Kurek (historyk z Uniwersytetu Śląskiego, zgłoszony przez Ruch Ludowo-Chrześcijański, Ruch Ludowo Narodowy, posłów PiS i posłów niezrzeszonych), prof. Andrzej Friszke (poprzedni członek Kolegium, zgłoszony przez PO), dr. Paweł Machcewicz (b. szef pionu badawczego IPN, z rekomendacji PO), Stanisław Bartoszek (poprzedni członek Kolegium i b. poseł PSL - zgłoszony przez PSL i PO), Liwiusz Tadeusz Laska (adwokat i wykładowca Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości - kandydatura zgłoszona przez SLD) oraz Waldemar Gontarski - zgłoszony przez Samoobronę i LPR.
We wrześniu 2006 r. wygasła poprzednia 7-letnia kadencja Kolegium; od tego czasu nie wybrano jego nowego składu. Wcześniej 9 członków Kolegium wybierał Sejm, a 2 - Krajowa Rada Sądownictwa. Kolegium w latach 1999-2006 tworzyli: Andrzej Grajewski, Bartoszek, Draus, Friszke, Jerzy Łankiewicz, Maria Myślińska, Włodzimierz Olszewski, Paczkowski, Radoń, Wojciechowski i Franciszek Gryciuk.
Kolegium będzie musiało m.in. przyjąć nowy statut IPN, co jest niezbędne w kontekście powołania nowego, lustracyjnego pionu IPN. W środę prezes IPN Janusz Kurtyka mówił, że jest za jak najszybszym powołaniem Kolegium.
ab, pap