UE szykuje się na ewentualną agresję Rosji. Sankcje na Grupę Wagnera, zapowiedzi reakcji na różne „scenariusze”
Rada Unii Europejskiej ds. Zagranicznych 13 grudnia zajęła się tematyką wschodnią, jednak nie kryzysem na polsko-białoruskiej granicy, a sprawami Ukrainy i Rosji. W ostatnich tygodniach mnożą się alarmistyczne doniesienia o tym, że Kreml może planować agresję na Ukrainę.
Będą sankcje wobec Rosji? Szef unijnej dyplomacji o scenariuszach
W związku z tymi wydarzeniami szefowie dyplomacji państw UE omówili ewentualne sankcje wobec Rosji, jeżeli ta zdecyduje się uderzyć na Ukrainę.
„W zależności od tego, jakie będą działania Rosji, Unia przewiduje różne stopnie sankcji – od zakazu wjazdu do UE i zablokowania kont rosyjskich oficjeli, poprzez uderzenie w rosyjski system bankowy, po anulowanie rosyjskich kontraktów gazowych i zablokowanie gazociągu Nord Stream 2” – wylicza RMF FM, zaznaczając, że wszystkie te działania zostałyby uruchomione w razie rosyjskiej agresji.
Stacja przytacza też taką deklarację szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który powiedział: – Mamy scenariusze i do każdego z nich dopisana jest możliwa odpowiedź.
Rada UE podjęła decyzję ws. Grupy Wagnera
Podczas Rady UE omawiano też kwestię tzw. Grupy Wagnera, czyli nieformalnej grupy, związanej najprawdopodobniej z rosyjskimi służbami i wojskiem, która zajmuje się szkoleniem i uzbrajaniem prywatnych wojskowych. Grupa Wagnera rekrutowała byłych zawodowych żołnierzy, którzy trafiali potem w różne miejsca świata. Widywano ich w Donbasie, Syrii czy Wenezueli.
Zgodnie z decyzją Rady UE sankcjami objęto całą grupę Wagnera, osiem osób i trzy podmioty powiązane z nią. Jakie to restrykcje? W oficjalnym komunikacie przekazano:
„Wymienione osoby i podmioty będą miały teraz zamrożone aktywa w Unii Europejskiej, podlegają również zakazie podróżowania do UE. Obywatele i podmioty UE będą miały zakaz udostępniania funduszy, bezpośrednio lub pośrednio, wymienionym podmiotom (związanym z Grupą Wagnera – red.)”.