To coś w mózgu decyduje czy jesteś lewicowcem, czy konserwatystą. Dr Boguszewski: Dlatego głosujemy tak, a nie inaczej
Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog z Polskiej Akademii Nauk, był gościem najnowszego programu „Scena Dialog”. Razem w Tomaszem Terlikowskim rozmawiał w nim o tajemnicach funkcjonowania ludzkiego mózgu i tym, czy jego budowa może mieć wpływ na naszą wiarę bądź poglądy polityczne.
Jak uważa neurobiolog – zastrzegając, że badania trwają od niedawna i wymagają potwierdzenia – tak właśnie jest.
– Na podstawie obserwacji ilości szarej istoty, czyli grubości objętości komórek w pewnych miejscach mózgu, w szczególności to były miejsca nazywane zakrętem obręczy i ciałem migdałowatym, można przewidzieć, czy osoby będą się kierowały raczej w kierunku poglądów konserwatywnych, czy bardziej w kierunku liberalnych, lewicowych – mówił dr Boguszewski.
Zdaniem naukowca, najprawdopodobniej to się wiąże ze zmianami, które możemy obserwować na poziomie fizycznym naszego mózgu.
– Struktury o których powiedziałem, zakręt obręczy, były bardziej powiększone u liberałów. Są one związane głównie z rozwiązywaniem różnego rodzaju konfliktów, przeciwstawnych informacji, które musimy w jakiś sposób pogodzić – poinformował neurobiolog.
Natomiast drugi badany obszar mózgu, ciała migdałowate, odpowiadają za wykrywanie zagrożeń i reakcję na te zagrożenia.
– To jest być może pogląd konserwatywny, który wynika bardziej z konieczności obrony i poczucia zagrożenia, czy to fizycznego, czy zagrożenia czyichś poglądów – podkreślił dr Paweł Boguszewski.
Gospodarz programy „Scena Dialog” Tomasz Terlikowski zauważył, że obie te cechy są istotne u ludzi. Nie jest to sytuacja, w której któraś z nich byłaby gorsza. Obie są potrzebne.
– Dokładnie tak. Te badania, po prostu próbują w mózgu znaleźć odpowiedzi, dlaczego głosujemy tak, a nie inaczej, skąd się biorą pewne poglądy – potwierdził neurobiolog, dodając przy tym, że w ten sposób możemy wyjaśnić np. dlaczego u zwaśnionych przeciwników politycznych występuje zdolność kompensowania złych rzeczy, które robią "nasi" oraz pomniejszania dobrych rzeczy, które robią "obcy".
Całą rozmowę Tomasza Terlikowskiego z dr Pawłem Boguszewskim w programie „Scena Dialog” można już obejrzeć na Wprost.pl.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.