Niedzielski ma grozić odejściem z rządu. Wszystko zależy od jednej ustawy
Prace nad przepisami, które pozwolą na testowanie pracowników lub wymaganie od nich okazania informacji o wyniku testu na koronawirusa, wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 czy przebytej infekcji, trwają od ponad pół roku. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało tę ustawę jeszcze latem 2021 roku, później po małych zmianach ustawa złożona została przez posłów PiS, a wnioskodawców reprezentuje poseł Czesław Hoc (stąd też inne nazwy tej ustawy: Lex Hoc lub ustawa hocowa).
Projekt jednak stale natrafia na sprzeciw w Zjednoczonej Prawicy i nie jest procedowany błyskawicznie jak inne, które firmują posłowie klubu PiS. W ZP, czyli w klubie PiS w Sejmie, jest spory opór przed tą ustawą, zwłaszcza wśród posłów i posłanek zrzeszonych w Parlamentarnym Zespole ds. Sanitaryzmu. Na razie ustawę przyjęła sejmowa komisja i to po dłuższym czasie – złożono ją do parlamentu 14 grudnia 2021 roku, a komisja decyzję podjęła 11 stycznia.
Lex Hoc i groźby Niedzielskiego. RMF FM: Minister uzależnia swoją przyszłość od ustawy
Zaledwie dzień po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski bił na alarm i ostrzegał przed kolejną falą pandemii, wywołaną wariantem Omikron, i opisywał ostatnią decyzję 13 z 17 członków Rady Medycznej (zrezygnowali z zasiadania w tym gremium), RMF FM opublikowało nowe ustalenia dotyczące ewentualnej przyszłości ministra.
„W rządzie słychać, że cierpliwości ministra Adama Niedzielskiego dobiegła końca, szczególnie że rozwiązanie (Lex Hoc) miało być zabezpieczeniem przed IV falą epidemii. Na kilka dni przed gigantycznym wzrostem zakażeń, nie ma nawet perspektywy zakończenia prac nad przepisami” – czytamy w materiale Rocha Kowalskiego.
RMF FM opisuje, że posłów, którzy nie chcą tego rozwiązania, próbował przekonać wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale rozmowy nie zakończyły się sukcesem. Tu warto zaznaczyć: ustawa Lex Hoc mogłaby przejść głosami PiS i opozycji, ale posłowie nastawieni do niej negatywnie grożą, że przyjęcie jej oznaczałoby koniec wspierania rządu w dłuższej perspektywie.
„Groźbę w ostatnich dniach zaczął też stosować sam Adam Niedzielski. W rozmowach z władzami partii zaczął otwarcie mówić, że jeśli przepisy nie zostaną przyjęte, odejdzie z pracy w ministerstwie” – pisze Kowalski. Pierwszy sukces tymi „groźbami” miał już osiągnąć. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski mówił, że dostał zapewnienie od premiera i Kaczyńskiego, że ustawa będzie procedowana.