Polityk Solidarnej Polski kolejną ofiarą spoofingu, pokazał nagranie. „Ty k***o, zginiesz wkrótce”
Szczeciński radny Dariusz Matecki to kolejna osoba publiczna, która została zaatakowana za pomocą spoofingu, czyli podszywania się pod inny numer telefonu.
„Ty k…o, zginiesz wkrótce”
Matecki w nagraniu zamieszczonym na Twitterze poinformował, że nienawistne telefony otrzymał w kolejne dwa dni, 3 i 4 lutego.
– Wieczorem dwa dni temu, na telefonie wyświetlił mi się nieznany numer. Jak się później okazało, należał on do właściciela jednego z największych portali internetowych w Polsce. Z tego numeru, podszywając się pod niego, grożono mi śmiercią – opowiada radny na nagraniu.
Sprawę następnego dnia zgłosił na policję. – Wieczorem otrzymałem kolejne telefony, z innych numerów, których nie udało mi się ustalić. Pojawiały się groźby, że zabiją mnie nożem i maczetą i wyrwą mi serce – dodał.
Duże fragmenty połączeń udało się nagrać. Na nagraniach słychać głos generowany przez syntezator mowy.
„Co tam k…a fikasz. (…) Nie mów c…u, że nagrywasz. (…) Wystarczy, że podbiegnę i wbiję ci nóż w serce. Każdy zbrodniarz skończy martwy, bo został wydany na ciebie wyrok śmierci za zbrodnie na ludziach. Wyrok został wydany w imieniu Polski podziemnej. Rozumiesz to, k…o? (…) Ty k…o, zginiesz wkrótce, bo nie ma zgody na podawanie dzieciom śmiecionki. Wiem, gdzie mieszkasz i wiem, gdzie pracujesz. Bo też jestem ze Szczecina” – takie groźby usłyszał przez telefon radny.
Matecki nie wie, kto stoi za nagraniami. – Nie mam pojęcia, czy są to obce służby, chcące destabilizować sytuację w Polsce, czy ktoś robi sobie jaja – ocenił polityk radząc, żeby każdy, kto otrzyma taki teleofn, od razu informował odpowiednie służby.
„Jeśli odpowiedzialni za te groźby, e-maile, telefony - myślą, że mnie tym wystraszą albo zaszczują - to się bardzo grubo mylą” – dodał na Twitterze.
Czym jest spoofing?
Spoofing to podszywanie się pod cudze numery telefoniczne. Na wyświetlaczu smartfona użytkownika wyświetla się np. numer banku lub operatora komórkowego, więc odbierający telefon wierzy, że rozmawia z pracownikiem zaufanej instytucji. To może uśpić jego czujność, w rezultacie czego będzie skłonny podać informacje lub wykonać czynności, które umożliwią wyłudzenie danych.
Spoofing może również służyć do zastraszania. Kilka osób publicznych i ich bliskich odebrało w ostatnich dniach telefony z groźbami lub nieprawdziwą informacją, że ktoś z ich rodziny nie żyje. Na telefonie wyświetla się fałszywy numer. Formą tego rodzaju ataku padli m.in. były szef CBA Paweł Wojtunik, mecenas Roman Giertych, profesor Marcin Matczak czy szef klubu parlamentarnego PO Borys Budka.