Andrzej Gwiazda w Kolegium IPN
Gwiazda był kandydatem senatorów PiS. Oprócz niego przez tę partię zgłoszony został również Marek K. Kamiński. Nie uzyskał on jednak wymaganej większości głosów. Nie uzyskał jej również kandydat PO - Benedykt Czuma.
Senat wybiera 2 spośród 11 członków Kolegium IPN. Ponieważ w czwartek wybrana została tylko jedna osoba, teraz senatorowie mają czas do 17 maja na zgłoszenie kolejnych kandydatur.
Kandydaturę Gwiazdy poparł w czwartek nieoczekiwanie Lech Wałęsa, z którym Gwiazda jest od lat skonfliktowany, zarzucając b. prezydentowi agenturalną przeszłość i zaprzeczenie ideałom Sierpnia'80.
Wałęsy uważa, że Gwiazda zasiadając w Kolegium IPN będzie miał dostęp do archiwów Instytutu i przeprosi go za oskarżenia o agenturalną przeszłość.
"Będzie miał teraz szansę poznać dokumenty i zdąży mnie przeprosić za swoje brednie, które opowiada. Co do tego nie mam wątpliwości - proszę zobaczyć dokumenty - Gwiazda tam bardzo cieniutko wygląda. Był manipulowany i wykorzystany maksymalnie przez bezpiekę do walki ze mną. Taka jest prawda" - powiedział b. prezydent dziennikarzom w Gdańsku.
Wałęsa - jak powiedział - ma nadzieję, że Gwieździe po przejrzeniu dokumentów z IPN wystarczy "honoru" by przeprosić za wiele nieszczęść, które mu powodował".
71-letni inżynier Andrzej Gwiazda, współzałożyciel NSZZ "Solidarność", został odznaczony w święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.
Urodzony w 1935 r. Gwiazda był działaczem Komitetu Obrony Robotników i współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r.
Po wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, był członkiem władz Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w stoczni; jednym ze współzałożycieli NSZZ Solidarność i współautorem 21 postulatów sierpniowych. Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 1981 r. był wiceprzewodniczącym "S".
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. został internowany, a później aresztowany, z przerwami, do grudnia 1984 r. W latach 1987-89 był członkiem Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ"S". Przeciwnik Okrągłego Stołu oraz tzw. drugiej Solidarności.
W 2005 roku współorganizował niezależne obchody 25 rocznicy Pierwszej Solidarności.
W grudniu 2005 r. Gwiazda odmówił udziału w uroczystości przekazania Medalu Wolności Trumana-Reagana, przyznanego NSZZ "Solidarność" przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu (FOK) jako pierwszemu wolnemu związkowi zawodowemu w bloku komunistycznym.
Argumentował wtedy, że przyjmując nagrodę, dołączyłby do tych, którzy twierdzą, że "pierwsza 'Solidarność' była tylko piękną utopią, którą należało zniszczyć, że nie stanowiła realnej alternatywy dla systemu komunistycznego".
W ubiegłym roku Gwiazda odznaczony został najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orla Białego. Zasiada w kapitule tego orderuab, pap