Polska chce się chronić przed nielegalnymi migrantami. Nowa bariera na granicy z Rosją
„Budowę perymetrii na granicy wschodniej” przewiduje program modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025. Na odcinku polsko-rosyjskim zostaną umieszczone kamery i czujniki ruchu. Bariera elektroniczna będzie się rozciągać na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą).
Pracę już się rozpoczęły. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej jest obecnie na etapie wybierania obiektów, w których będą umieszczone urządzenia do odbiorów sygnałów nadawanych w momencie wtargnięcia na terytorium Polski.
Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG podkreśliła, że obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki.
Czujniki ruchu przy granicy z Białorusią
Podobne urządzenia mają monitorować ruch na polsko-białoruskiej granicy, gdzie powstaje zapora przed migrantami. W listopadzie szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że nie będzie to tylko fizyczne ogrodzenie, ale także system wyposażony w czujniki ruchu oraz kamery dzienne i noktowizyjne. Każde przekroczenie granicy ma być sygnalizowane nadzorcom. Ukończenie budowy zapory jest planowane na czerwiec 2022 roku.
Koszt perymetrii na polsko-białoruskiej granicy
Pełnomocnik ds. budowy zapory Marek Chodkiewicz informował, że perymetria zostanie zastosowana na 202 km granicy polsko-białoruskiej, także w miejscach gdzie bariera fizyczna przed migrantami nie powstanie. Szacowany koszt urządzeń zainstalowania urządzeń na tym odcinku to 115 mln zł.