Relacje Rosja-Ukraina. Nadzwyczajny szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie
– W piątek 25 lutego po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który zajmie się sytuacją wokół Ukrainy oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Jak podkreślił współpracownik Andrzeja Dudy, ustalenia że taki szczyt się odbędzie zapadły podczas rozmów prezydenta z przywódcą Litwy Gitanasem Nausėdą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Jakub Kumoch dodał, że prezydenci potwierdzili swoją obecność. Prezydent Czech Miloš Zeman będzie uczestniczył w spotkaniu w sposób zdalny.
Bukaresztańska Dziewiątka - co to jest?
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Putin podpisał dekret o niepodległości dwóch republik w Donbasie
21 lutego w godzinach wieczornych Władimir Putin wygłosił orędzie do narodu. Prezydent Rosji poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu dekretu ws. Donbasu. – Ta decyzja powinna być podjęta dawno temu, by uznać niepodległość i niezależność Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej – powiedział Władimir Putin, ogłaszając, że Rosja uznaje niepodległość separatystycznych republik.
Putin w obecności kamer podpisał dekret w tej sprawie, a byli przy tym także przywódcy separatystycznych republik – Denis Puszylin (przywódca DRL) oraz Leonid Pasiecznik. Z nimi rosyjski prezydent podpisał natomiast umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Eksperci podkreślają, że republiki te formalnie wciąż stanowią integralną część Ukrainy, a zatem nie można podpisywać z nimi żadnych traktatów międzynarodowych.