Wojna na Ukrainie trwa. Sprawdź, jak pomóc uchodźcom uciekającym przed wojną
Trwa kolejna doba wojny na Ukrainie. W nocy z soboty na niedzielę, a także rano do walk dochodziło m.in. w Charkowie. Pierwsze informacje mówiły o tym, że obrońcom udało się odeprzeć atak. Później jednak sieć obiegły nagrania, na których widać rosyjskie siły na ulicach tego drugiego co do wielkości miasta na Ukrainie.
Wojna na Ukrainie trwa. Pomóż walczącym i uciekinierom
Polacy błyskawicznie zareagowali na to, co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą. Organizowane są zbiórki pieniędzy, ale również suchego prowiantu, ubrań, zabawek i wszystkiego, co jest niezbędne w codziennym życiu.
Walczących i uciekających Ukraińców możesz wesprzeć m.in. poprzez wpłacanie środków na konta fundacji. W sieci nie brak jednak oszustów. Dlatego na końcu tego artykułu znajdziesz listę sprawdzonych organizacji wraz z linkami do ich stron internetowych.
Pomagać można również przynosząc ubrania, żywność i wodę. Zbiórki organizowane są w wielu miastach w Polsce. W niedzielę w Warszawie w godzinach 7-13 w 28 punktach (pełna lista tutaj) można zostawiać najpotrzebniejsze środki higieniczne, a także żywność. „Na bezpośrednią prośbę naszych przyjaciół z Kijowa, miasta partnerskiego m.st. Warszawy, organizujemy błyskawiczną zbiórkę niezbędnych artykułów. Zbiórki odbędą się w niedzielę w godzinach od 7:00 do 13:00 w 27 lokalizacjach w stolicy. Zbieramy artykuły higieniczne tj.: chusteczki, ręczniki papierowe czy pieluchy, a także spożywcze – jedzenie z długim terminem ważności, jedzenie w puszkach, zupki czy inne dania instant, mleko w proszku, wreszcie wodę w małych butelkach” – zaapelował prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Podobne akcje prowadzone są w setkach, jeśli nie tysiącach miast w całym kraju. Można wymieniać te największe, jak Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Katowice, ale i mniejsze, jak Cieszyn, Kluczbork, Zakopane, Biała Podlaska, Siedlce i wiele innych.
Polski rząd wspiera Ukraińców
Polski rząd ogłosił w sobotę, że przez najbliższe 4 tygodnie Ukraińcy będą mogli za darmo podróżować pociągami PKP Intercity. Do inicjatywy państwowego przewoźnika bardzo szybko dołączyły również koleje regionalne. Na Ukrainę ruszy również pociąg medyczny.
MSZ uruchomił specjalne infolinie. Polacy oraz posiadacze Karty Polaka przebywający na Ukrainie mogą dzwonić pod numer +48 22 523 88 80. Obywatele Ukrainy po przekroczeniu naszej granicy mogą uzyskać niezbędne informacje pod numerem +48 47 721 75 75.
Pomóż walczącym i uciekającym Ukraińcom. Lista zbiórek
Poniżej zamieszczamy listę sprawdzonych zbiórek.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej,
Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam,
Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam,
Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie,
Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy,
Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp,
Zbiórka na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon
Pomagać można również ukraińskim organizacjom:
Wojna na Ukrainie - pomoc dla zwierząt
Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Nie inaczej jest w przypadku agresji Rosji na Ukrainę. Polska zmieniła prawo dotyczące przewozu zwierząt domowych przez wschodnią granicę. Dotychczas przewożone przez granice psy i koty musiały mieć mikrochipa, szczepienie przeciwko wściekliźnie i świadectwo o przeciwciałach przeciw tej chorobie. Główny Inspektorat Weterynarii ogłosił, że polska strona będzie odpowiadać za badania i szczepienia zwierzaków a koszty pokryje budżet państwa. Zwierzakom można pomóc m.in. za pomocą internetowych zbiórek.
O sytuacji na Ukrainie przeczytasz w naszej relacji na żywo