Prezydent Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do UE
W poniedziałek 28 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Pod dokumentem podpisali się także przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk i premier Denys Szmyhal.
„Ukraińcy już dawno udowodnili, że wszyscy stanowimy integralną część wspólnoty europejskiej. Nadszedł czas, żeby przelać to na papier. Ukraina ubiega się o członkostwo w ramach specjalnej procedury. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za ich wsparcie i szybkie decyzje" – czytamy w oświadczeniu premiera Ukrainy.
Dokument adresowany jest do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w kopii do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.
Wojna na Ukrainie. Będzie szybsza ścieżka przystąpienia do UE?
Wcześniej pojawiały się informacje, że wniosek o członkostwo Ukrainy w UE może dotrzeć do Brukseli już we wtorek. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w tworzenie dokumentu mieli być zaangażowani polscy dyplomaci. Jak nieoficjalnie podaje dziennikarka, jutro planowane jest także wystąpienie wideo prezydenta Ukrainy na nadzwyczajnej sesji PE.
Szefowa Komisji Europejskiej w wywiadzie dla Euronews wypowiedziała się na temat obecności Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej. – Ukraina jest jednym z nas i chcemy, żeby była w Unii Europejskiej – powiedziała Ursula von der Leyen. Wywiad, w którym przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała tę opinię, ukazał się już po decyzji UE o sankcjach na Rosję i pomocy w zakupie broni dla armii ukraińskiej. Pomimo jednoznacznego poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE, Ursula von der Leyen nie powiedziała, że będzie to szybka ścieżka.
Dwa dni temu Andrzej Duda przekazał, że Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Prezydent podkreślił, że status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. „To się Ukrainie należy” – podkreśliła głowa państwa.
„Polska od zawsze opowiadała się za członkostwem Ukrainy w Unii Europejskiej. Dziś, gdy Ukraińcy bohatersko bronią się przed rosyjską agresją, nastał czas, aby wreszcie zaprosić Ukrainę do europejskiej wspólnoty. Polska będzie wspierać Ukrainę w jej procesie akcesji do UE” – napisał na Twitterze Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Polski.