Seria doniesień o polskich MiG-ach dla Ukrainy. Ostra reakcja ludzi Morawieckiego
Od kilku dni trwają spekulacje na temat wysłania na Ukrainę polskich myśliwców radzieckiej produkcji. W trybie dokonanym mówił o tym były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, a potwierdzający taką decyzję komunikat wydało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Informowano, że Kijów miał otrzymać 28 samolotów MiG-29 od Polski, do tego 16 takich samych myśliwców od Bułgarii i 12 od Słowacji. Poza tym Bułgaria miała przekazać 14 myśliwców Su-25.
Doniesienia dementowali polscy rządzący. „Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller. W podobnym tonie wypowiadał się też prezydent Andrzej Duda.
Wojna na Ukrainie. Zełenski prosi o polskie MiG-i
Pogłoski na ten temat jednak nie słabną. Wyposażenie Ukrainy w dodatkowe samoloty było jednym z tematów wystąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przed Kongresem 5 marca. Jak wynika z informacji Fox News, prezydent Ukrainy miał powiedzieć senatorom, że Polska jest gotowa wysłać swoje maszyny na pomoc ukraińskiej armii. Miało chodzić o MiG-i, z których obsługą zaznajomieni są ukraińscy piloci. Prezydent Ukrainy twierdził, że władze Polski czekają jednak na zielone światło od USA, które z kolei uważają, że oznaczałoby to wciągnięcie do wojny całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
"Financial Times" o rozmowach Polska – USA na temat myśliwców
Dzień później doniesienia o polskich MiG-ach dla Ukrainy opublikowały media w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brytyjski „Financial Times” donosi, że „USA pracują z Warszawą nad umową dotyczącą dostarczenia Ukrainie polskich myśliwców”. W tekście przewija się pojawiający się już także wcześniej wątek wymiany – radzieckie MiG-i dla Ukrainy w zamian za amerykańskie F-16 dla Polski.
„Biały Dom powiedział, że prowadzi negocjacje z Polską i konsultuje się z innymi sojusznikami NATO, ale istnieje »szereg trudnych kwestii praktycznych, w tym sposób, w jaki samoloty mogłyby zostać przekazane z Polski na Ukrainę«” – czytamy w „Financial Times”. Rzeczniczka Białego Domu, cytowana także m.in. przez CNN i „The Wall Street Journal” stwierdziła, że Waszyngton pracuje także nad „możliwościami, jakie moglibyśmy zapewnić Polsce, gdyby zdecydowała się ona na przekazanie samolotów na Ukrainę”.
„FT” cytuje także anonimowego polskiego urzędnika, który miał powiedzieć, że Polska nie jest w stanie wojny z Rosją, ale nie jest krajem bezstronnym, bo wspiera Ukrainę jako ofiarę agresji. – Uważa jednak, że wszystkie sprawy wojskowe muszą być decyzją NATO jako całości – podkreślił rozmówca dziennika.
MiG-i dla Ukrainy? KPRM dementuje
Doniesieniom mediów z Wysp i zza oceanu zaprzeczają na razie polskie władze. Z anglojęzycznego konta Kancelarii Premiera zamieszczono dementi do tweeta kanału Nexta na ten temat. Administrator zarzucił Nexcie szerzenie dezinformacji i powoływanie się na wiadomości z 27 lutego. „Polska nie wyśle swoich myśliwców na Ukrainę, jak też nie zezwoli na korzystanie z jej lotnisk. Znacząco pomagamy w innych obszarach” – napisano. Do komunikatu załączone zostało oświadczenie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.