Prokurator MTK na Ukrainie. Wcześniej spotkał się z ministrem Ziobrą
– Rozmawiałem z Karimem Khanem, prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jest już na Ukrainie. Rozpoczął pracę – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że grupa śledcza Międzynarodowego Trybunału Karnego na Ukrainie we współpracy z ukraińskimi funkcjonariuszami organów ścigania zacznie zbierać dowody w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskie wojsko.
– Rosyjscy okupanci odpowiedzą za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukraińcach. Przyspieszymy prace, aby postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości. Muszą stanąć przed międzynarodowym trybunałem i tak będzie. Odpowiedzą za wszystko, co zrobili przeciwko Ukrainie, przeciwko naszemu narodowi, za każdy akt terroryzmu na terytorium naszego państwa – powiedział Zełenski.
Na krótkim nagraniu z rozmowy z prezydentem Khan mówił m.in. o Mariupolu, gdzie trwa katastrofa humanitarna. – Widziałem zdjęcia z Mariupola i innych ukraińskich miast, gdzie cierpią ludzie. Prawo musi posłużyć do ich ochrony – zaznaczył. Na spotkaniu przyjęli go szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba i prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
Wcześniej Karim Khan odwiedził punkt recepcyjny w Medyce. Towarzyszyła mu delegacja z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Normy świata cywilizowanego muszą być respektowane. (...) Złoczyńcy, zbrodniarze, którzy dopuszczają się aktów agresji na bezbronnych, atakując cywilów, dzieci, szpitale, żłobki, poniosą odpowiedzialność – mówił na konferencji prasowej prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wojna na Ukrainie. Apel o wnikliwe zbieranie dowodów zbrodni
Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił rozpoczęcie postępowania dotyczącego możliwych zbrodni wojennych związanych z inwazją Rosji na Ukrainę 2 marca. – Powiadomiłem Prezydium MTK o mojej decyzji o natychmiastowym rozpoczęciu aktywnego dochodzenia w tej sytuacji. Rozpoczęły się nasze prace związane z gromadzeniem dowodów – poinformował wówczas Karim Khan.
Ukraina zaakceptowała jurysdykcję Trybunału w Hadze po aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 r. i późniejszych walkach na wschodzie kraju, między prorosyjskimi separatystami i ukraińskimi siłami rządowymi.
W środę amerykański Senat jednogłośnie przyjął rezolucję, w której uznano Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. Dokument wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz całą społeczność międzynarodową do przeprowadzenia wnikliwego śledztwa w sprawie zbrodni popełnianych na Ukrainie.