Zachodni szpiedzy chcą przewidzieć, co zrobi Putin. „Żyje w bańce, którą sam stworzył”
BBC zaznacza, że zachodni szpiedzy od lat próbują „wniknąć w umysł” Władimira Putina, aby lepiej zrozumieć jego intencje. Teraz, w obliczu niepowodzeń rosyjskiego planu inwazji na Ukrainę, jest to szczególnie istotne. Nie wiadomo bowiem, jak Putin zareaguje pod presją. „Zrozumienie jego stanu umysłu będzie kluczowe, aby uniknąć eskalacji kryzysu” – zauważa brytyjska stacja.
Spekulacji pojawiało się wiele, ze śmiertelną chorobą Władimira Putina włącznie, jednak zdaniem analityków, których cytuje BBC, przywódca Rosji przede wszystkim coraz bardziej się izoluje i zamyka na inne poglądy niż swoje własne. „Jego izolacja była widoczna na zdjęciach ze spotkań, na przykład podczas spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem, gdy przywódcy siedzieli na końcach długiego stołu” – czytamy dalej.
Wojna na Ukrainie. Szpiedzy próbują przewidzieć zachowanie Putina
BBC, powołując się na zachodnich szpiegów, twierdzi, że zachodni wywiad wiedział więcej o planach Putina niż niektórzy politycy na Kremlu. Teraz jednak wywiad skupia się na tym, aby przewidzieć kolejne kroki rosyjskiego przywódcy. – Wyzwaniem w przewidzeniu posunięć Kremla jest to, że Putin jest jedynym decydentem w Moskwie – wyjaśniał w rozmowie ze stacją John Sipher, który wcześniej kierował operacjami CIA w Rosji. Jak podkreślał, zdobycie wiedzy o tym, jak zamierza postąpić Putin, jest "wyzwaniem wywiadowczym", mimo że on sam dość często wyraża publicznie swoje poglądy.
– Niezwykle trudno jest w systemie tak dobrze chronionym jak Rosja mieć dobre dane wywiadowcze na temat tego, co dzieje się w głowie przywódcy, zwłaszcza gdy tak wielu jego ludzi nie wie, co się dzieje - powiedział z kolei BBC były szef brytyjskiego MI6 John Sawers.
Wojna na Ukrainie. "Putin żyje w bańce"
Putin, jak mówią urzędnicy wywiadu, jest odizolowany od rzeczywistości. Żyje w bańce, którą sam stworzył. Dociera do niego bardzo mało informacji z zewnątrz, szczególnie tych, które są sprzeczne z jego poglądami. – Jest ofiarą własnej propagandy w tym sensie, że słucha tylko określonej liczby osób i blokuje wszystko inne – powiedział w BBC Adrian Furnham, profesor psychologii.
Jak zauważa dalej BBC, krąg tych, z którymi rozmawia Putin, nigdy nie był duży, ale od początku inwazji na Ukrainę, zawęził się do zaledwie garstki ludzi. Urzędnicy zachodniego wywiadu twierdzą, że ma wokół siebie tylko „prawdziwych wyznawców”, którzy podzielają jego sposób myślenia i obsesje. Choć stacja przypomina też, że zmiany w zachowaniu Putina widoczne były już w 2014 roku, gdy Anegla Merkel miała powiedzieć ówczesnemu prezydentowi USA Barackowi Obamie, że Putin żyje "w innym świecie".
– Koncepcja samego siebie u Putina nie pozwala na porażkę ani słabość. On gardzi takimi rzeczami – powiedziała BBC Ken Dekleva. – Osaczony, osłabiony Putin jest Putinem coraz bardziej niebezpiecznym. Czasami lepiej jest wypuścić niedźwiedzia z klatki, żeby pobiegł do lasu – stwierdziła.