Wojna na Ukrainie. Zełenski podał dane. Ile szkół i szpitali zniszczyli Rosjanie?
W poniedziałek, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił za pośrednictwem łącza internetowego przemówienie w parlamencie Korei Południowej. To już kolejne z serii przemówień w zagranicznych parlamentach, w trakcie których Zełenski stara się poruszyć sumienia deputowanych. 11 marca przemówił także w gmachu przy ul. Wiejskiej w Warszawie. – Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina – zakończył po polsku.
Oprócz apelu o pomoc dla Ukrainy oraz zaostrzanie sankcji wobec Rosji, Zełenski przedstawił w parlamencie Korei Południowej najnowszy raport o zniszczeniach, dokonanych przez okupantów.
„Nie możemy nawet policzyć liczby zgonów”
Wynika z niego, że zniszczonych zostało 938 placówek oświatowych oraz bez mała 300 szpitali. Co gorsza, odgruzowywanie wielu miejsc – w których mogą oczekiwać na ratunek ocaleni – jest znacznie utrudnione ze względu na wciąż toczone walki.
– Świadomie zniszczyli dzielnice mieszkalne (...) za pomocą swoich czołgów i artylerii (...) Teraz mamy tylko ruiny zamiast normalnych, spokojnych miast. Nie możemy nawet policzyć liczby zgonów – oznajmił prezydent Ukrainy.
„Zginęły dziesiątki tysięcy mieszkańców”
Odniósł się również do obecnej sytuacji w Mariupolu, który stał się celem Rosjan już od pierwszych dni inwazji. Pomimo obrócenia miasta w perzynę, okupantom wciąż nie udało się nad nim zdobyć pełnej kontroli.
– Oblężone miasto pozostawało zablokowane od 1 marca, a konwoje z żywnością nie mogły wejść (...) Próbowali je zniszczyć najokrutniejszymi sposobami. Próbowali zniszczyć wszystko, co miało miasto. Mariupol został zniszczony (...) Zginęły dziesiątki tysięcy mieszkańców. Mimo to Rosjanie nie powstrzymali ataku – podsumował Zełenski.
Spotkanie kanclerza Austrii z Putinem budzi zgorszenie
Przypomnijmy, że w dniu, w którym prezydent Ukrainy relacjonował okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie na Ukrainie, kanclerz Austrii Karl Nehammer ma spotkać się w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem. Austriak jest pierwszym przywódcą kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który osobiście spotka się z Putinem od chwili wybuchu wojny 24 lutego.
Jak tłumaczył mediom cel swojej wizyty, chce „budować mosty” pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz zrobić wszystko, aby „zatrzymać wojnę”. Takie tłumaczenie nie przekonało zastępcy mera oblężonego Mariupola. Wizytę Nehammera określił jako „nie do zaakceptowania”.
– Zbrodnie wojenne, które Rosja popełnia teraz na ziemi ukraińskiej, wciąż mają miejsce. Nie rozumiem, jak można w tej chwili prowadzić rozmowy z Putinem, jak można z nim prowadzić interesy – skwitował wicemer Mariupola Siergiej Orłow.