Zwrot ws. oświadczenia Julii Przyłębskiej. Prezes TK podjęła decyzję
Sprawa oświadczenia majątkowego prezes TK wywołała spore kontrowersje. Julia Przyłębska zdecydowała się bowiem na utajnienie oświadczeń majątkowych pięciu osób zasiadających w trybunale. Jej dokument utajniła zaś pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska.
Julia Przyłębska i fortel prawny
Jak podawał Onet, Julia Przyłębska miała zastosować specjalny fortel prawny, aby jej oświadczenie majątkowe było niejawne. Prezes TK miała zaproponować utajnienie oświadczeń majątkowych grupie sędziów. Zdecydowała się na taki krok mimo tego, że w ustawie o statusie sędziów z 2016 roku jest jasny zapis o konieczności publikacji tych dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej Trybunału Konstytucyjnego co roku do dnia 30 czerwca.
Według Onetu Julia Przyłębska uznała, że w ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego kwestia nadawania klauzuli tajności oświadczeń majątkowych sędziów TK nie została uregulowana. Z uwagi na znalezioną przez siebie lukę w ustawie prezes TK postanowiła skorzystać z przepisu który mówi, że w zakresie nieuregulowanym ustawą o statusie sędziów TK, stosuje się przepisy dotyczące sędziów Sądu Najwyższego. Ci zaś składają oświadczenia zgodnie ustawą o ustroju sądów powszechnych, która zezwala utajnienie majątku.
Julia Przyłębska zmienia decyzję ws. oświadczenia majątkowego
25 kwietnia prezes TK zmieniła swoją decyzję. „W trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji jak i wobec mnie osobiście, jako Prezes TK złożyłam do I Prezes SN wniosek o uchylenie klauzuli zastrzeżone nadanej mojemu oświadczeniu majątkowemu za rok 2021. Nie chcę, aby bezprawna, nieuzasadniona i niesprawiedliwa nagonka na moją osobę wpływała na pracę i postrzeganie TK” - napisała Julia Przyłębska w swoim oświadczeniu.