NBP. Adam Glapiński pozostanie prezesem. Jak głosowali poszczególni posłowie?
Decyzją sejmowej większości Adam Glapiński po raz drugi, przez kolejne sześć lat, będzie pełnił kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego.
NBP. Adam Glapiński pozostanie prezesem. Wyniki głosowania
„Za” powołaniem obecnie urzędującego prezesa NBP na kolejną kadencję opowiedziało się 234 posłów: 228 z klubu PiS, a także politycy Kukiz'15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, dwóch posłów niezrzeszonych: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler, a także Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy.
„Przeciw” przedłużeniu kadencji Adamowi Glapińskiemu zagłosowało 223 polityków: 126 z klubu KO, 44 z Lewicy, 24 z Koalicji Polskiej, 11 z Konfederacji, 8 z Polski2050, 4 z Porozumienia, 3 z PPS, 2 z koła Polskie Sprawy oraz poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla.
W głosowaniu nie wzięło udziału trzech polityków: Iwona Michałek z Porozumienia, Stanisław Tyszka z Kukiz'15 oraz Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.
Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy czekał od stycznia
Prezydent Andrzej Duda złożył wniosek o powołanie Adama Glapińskiego na fotel prezesa NBP na drugą kadencję pod koniec stycznia br. – Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii – mówił wówczas. Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
Adam Glapiński to pierwszy od czasu Hanny Gronkiewicz-Waltz szef Banku Centralnego wybrany na drugą kadencję. Tymczasem z przeprowadzonego w ostatnim czasie sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej wynika, że jedynie 19 proc. Polaków opowiada się za reelekcję Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP. Aż 71 proc. ankietowanych chciałoby natomiast zmiany szefa Banku Centralnego.