Szef Pentagonu rozmawiał z ministrem obrony Rosji. Pierwszy raz od wybuchu wojny
Pentagon przekazał, że w piątek 13 maja doszło do rozmowy między Lloydem Austinem i Siergiejem Szojgu. Była to pierwsza wymiana zdań między amerykańskim sekretarzem obrony i jego rosyjskim odpowiednikiem od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Ostatnia rozmowa polityków miała miejsce 18 lutego.
Ani strona amerykańska, ani rosyjska, nie podają szczegółów dotyczących rozmów na linii Austin-Szojgu. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Obrony John Kirby przekazał jedynie, że współpracownik Joe Bidena wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych”.
Ukraiński minister obrony podsumowuje 78 dni wojny
Stojący na czele ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow zamieścił na Facebooku wpis, w którym podsumowuje dotychczasowy przebieg wojny na Ukrainie. Minister podkreślił, że przetrwanie do 9 maja było niezwykle ważne ze względu na morale broniącego się narodu ukraińskiego. Tłumaczył, że symboliczna data rosyjskiego Dnia Zwycięstwa miała znaczenie dla obu stron konfliktu. Podkreślił, że Rosjanie nie osiągnęli swoich celów i nie mieli czego w ten dzień świętować.
„Tak więc przed 9 maja Rosja poniosła strategiczną porażkę – nie udało jej się zniszczyć państwa ukraińskiego poprzez interwencję wojskową i przekazanie władzy rosyjskim pełnomocnikom. Została zmuszona do zredukowania swoich celów do poziomu operacyjno-taktycznego. W tym kontekście wkraczamy w nową – przedłużającą się – fazę wojny. Aby ją wygrać, musimy dokładnie zaplanować nasze zasoby, unikać błędów i zarządzać naszymi siłami tak, aby ostatecznie pokonać przeciwnika” – ocenił.
Reznikow zwrócił uwagę na to, jak istotna była pomoc państw Zachodu, zaopatrujących obrońców w kosztowną broń. „W ciągu jednego miesiąca Ukraina przeszła drogę integracji obronnej, której nie była w stanie pokonać przez 30 lat” – stwierdził. „Jeśli liczyć od 24 lutego, to pod koniec kwietnia z ogólnej liczby kamizelek taktycznych dostarczonych wojskom 50 proc. dostarczyło Ministerstwo Obrony, a pozostałe 50 proc. pochodziło z różnych form dobroczynności, zasług obywateli, wolontariuszy i organizacji społecznych” – dodawał.