„Przestrzegam wszystkich". Mocne słowa premiera ws. Krajowego Planu Odbudowy
Od niedzieli 22 maja do czwartku 26 odbywa się w szwajcarskim mieście Davos odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. To konferencja, w której biorą udział prezesi najbogatszych światowych korporacji, przywódcy krajów z całego świata, a także wybrani intelektualiści i dziennikarze.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Historia w punkcie zwrotnym – polityka rządów i strategie biznesowe”. Jak sama nazwa wskazuje, głównymi tematami będzie odbudowa światowej gospodarki po pandemii koronawirusa oraz wojna na Ukrainie. Nasz kraj wystawił najliczniejszą reprezentację polityków wyższego szczebla. Na konferencji obecni są wicepremier, premier oraz prezydent.
Wizyta von der Leyen już niebawem?
Portal Interia przeprowadził w Davos wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednym z poruszonych tematów był Krajowy Plan Odbudowy. Przypomnijmy, że 13 maja, rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zakomunikował, że zakończyły się negocjacje w tej sprawie. Przedstawiciele Polski i Komisji Europejskiej mieli dojść do porozumienia, a zielone światło dla wypłaty unijnych funduszy miało być kwestią dni.
Jednak 20 maja rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer oświadczył, że proces zatwierdzenia KPO nie został jeszcze zakończony. Jednocześnie nie chciał komentować, czy negocjacje z rządem Polski wciąż trwają. Premier Morawiecki powiedział w wywiadzie dla Interii, że niebawem złoży w Warszawie wizytę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która oficjalnie ogłosi odblokowanie funduszy na KPO.
– Myślę, że w ciągu kilku, kilkunastu dni będziemy mogli oficjalnie zakomunikować o takiej wizycie (...) KPO jest dziś jeszcze bardziej strategiczną sprawą niż jeszcze pół roku temu. Dla rynków finansowych ten potężny zasób grantów z zewnątrz – nie kredytów, ale dotacji – jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby ożywić inwestycje na najbliższe lata – skomentował premier.
„Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę”
Morawiecki został zapytany, czy bierze pod uwagę scenariusz, że prezydencki projekt ustawy, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zostanie storpedowany w Sejmie przez Solidarną Polskę. Gdyby tak się stało, oznaczałoby to zaprzepaszczenie porozumienia z Komisją Europejską, a KPO nie zostałby odblokowany.
– Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem. Sytuacja finansowa jest dzisiaj w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą, ale również nad Ameryką i Chinami (...) W związku z tym kompromis wypracowany z Unią w sytuacji i tak realizowanej przez nas reformy wymiaru sprawiedliwości powinien być akceptowalny dla obu stron – skomentował premier.
Premier liczy na wsparcie opozycji
Morawiecki podkreślił, że podczas głosowania nad prezydenckim projektem, które powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni, liczy nie tylko na wsparcie Solidarnej Polski, ale również opozycji. Wezwał ją do odejścia od strategii – jak to określił – „na złość PiS-owi nie weźmiemy funduszy”.
– Jest tylko jedna racja – polska racja stanu (...) Muszę przyznać, że nie rozumiem jak Platforma Obywatelska chce wytłumaczyć, że po raz drugi nie wesprze unijnego wsparcia finansowego. W czasie, gdy mamy barbarzyńców u bram (...) Skoro Komisja Europejska uznała, że proponowane zmiany odzwierciedlają postrzegania prawa europejskiego przez nią samą, to chyba PO nie powinna mieć obaw – uzupełnił premier.