Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji
23 czerwca 2022 r. w PE doszło do głosowania ws. przyznania Ukrainie, Mołdawii i Gruzji statusu krajów kandydujących do Unii Europejskiej. Projekt rezolucji objął propozycje złożone przez pięć ugrupowań politycznych. W trakcie posiedzenia głosowano nad poszczególnymi akapitami oraz poprawkami. W kontekście całości rezolucji głosowało 588 europosłów. 529 było „za”, 45 się wstrzymało, a 14 było przeciw.
Zgodnie z zaleceniem KE status został przyznany dwóm pierwszym państwom. Z kolei w przypadku Gruzji stanie się to w momencie zrealizowania priorytetów wyznaczonych przez Komisję Europejską. Na razie Gruzji wyznaczono jedynie „europejską perspektywę”.
Status kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Mołdawii. Gruzja musi poczekać
Ukraina wniosek o przystąpienie złożyła 28 lutego, a dwa pozostałe kraje 3 marca. Jak zaznaczono, prośba o dołączenie do Unii Europejskiej związana była z wojną na Ukrainie, wywołaną przez Rosję. W rezolucji wezwano również szefów państw i rządów UE do wznowienia procesu rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie, który obecnie jest zablokowany. Status krajów kandydujących nie został też przyznany państwom Bałkanów Zachodnich.
Oficjalna decyzja ws. statusu kandydata dla Ukrainy ma zostać podjęta przez przywódców państw członkowskich na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, który rozpocznie się o godz. 15. Status kandydata do UE po spełnieniu odpowiednich warunków umożliwia otworzenie negocjacji akcesyjnych, które mogą z kolei potrwać wiele lat.